Denník N

Haaland možno behá s rukami naopak, ale aj tak je rýchly a nezraní sa. Pomáhajú na to tri základné cviky

Erling Haaland je jedným z najlepších futbalistov súčasnosti. Foto - TASR/AP
Erling Haaland je jedným z najlepších futbalistov súčasnosti. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Erling Haaland budí strach. Keď sa dozviete, že je útočník, zrejme by ste odhadli, že je dobrý v hre hlavou, prípadne chrbtom k bráne súpera čakajúc na spoluhráčov. Takmer dva metre, takmer sto kilogramov.

Skutočnosť je opačná. Haaland nie je nijak zvlášť dobrý vo vzduchu, zároveň Pep Guardiola v Manchestri City, kde Haaland pôsobí, nikdy nevyužíval útočníka, ktorý len udržiava loptu v ofenzíve. Nepotrebuje to.

Nór je v skutočnosti jedným z najrýchlejších futbalistov na svete a to aj s pôsobivou výškou a váhou. Spolu s Kylianom Mbappém, ktorého šprintérsky štýl sme analyzovali nedávno, sú dvomi najlepšími futbalistami novej generácie a obaja patria k futbalovým šprintérom.

„Pri jeho mene som našiel údaj na úrovni 6,64 sekundy na 60 metrov, čo je len o tri desatiny za svetovým rekordom Christiana Colemana – 6,34. Za to by sa nemusel hanbiť ani šprintér špecialista,“ hovorí pre Denník N bežecký tréner Pavel Kováč.

Napriek slovám bežeckého experta však Mbappé elegantným štýlom pripomína profesionálnych šprintérov, z bežeckého spôsobu Erlinga Haalanda si internet robí neustále žarty. Karikujú, že pôsobí ako buldozér, že ruky má pred sebou a robí nesmierne dlhé kroky. Nórov štýl preto pôsobí, že je plný chýb.

Rozprávali sme sa preto s pohybovým expertom Michalom Novotným a bežeckými trénermi Pavlom Kováčom a Naďou Bendovou, ktorá trénuje najlepšieho slovenského šprintéra Jána Volka.

Ich hodnotenie aj rady sú relevantné aj pre profesionálnych či amatérskych bežcov, ktorí môžu mať pochybnosti o svojej technike. Ako je na tom Haaland?

Čo sa dočítate v texte?

  • V čom je Haalandova bežecká technika zvláštna?
  • Čo znamená, keď trénerka Jána Volka hovorí, že sa Haalandovi nevylieva voda z lavóra?
  • Prečo Novotný prirovnáva Haalanda k Boltovi, ktorý nemal ideálny bežecký štýl?
  • Prečo Haalandova nesprávna práca s rukami nemá dosah na chrbticu, aj keď by mala mať?

Záleží na technike?

Účel svätí prostriedky, to znamená, že aj keď Haalandova technika behu môže na prvý pohľad pôsobiť ako nie úplne ukážková, zjavne mu to funguje a patrí k top najrýchlejším hráčom súčasného futbalu.

„Na mnohých miestach je až smiešne, akí sú ostatní oproti nemu pomalí, má výbornú akceleráciu a zrýchlenie. Či by to tak bolo aj v porovnaní so šprintérmi, je náročné odhadnúť. V podstate nezáleží na tom, ako to vyzerá, je zjavne rýchlejší ako ostatní a o to ide,“ vraví Bendová.

Haaland štýl šprintu už pravdepodobne nezmení. A nebude to ani potrebné, keď sa ním dokáže presadiť. Jedinou bariérou by mohla byť predispozícia k zraneniam vychádzajúca z nedokonalostí, o ktorých ďalej v texte hovorí Novotný.

„Vo všeobecnosti je pri nesprávnej technike a dlhodobej záťaži väčšia pravdepodobnosť, že dôjde k zraneniam. Dôležitá je preto prevencia, kompenzačné cvičenia, čo je na úrovni Manchestru City samozrejmosť. Zranenia idú ruka v ruke aj so silovou pripravenosťou.

Na túto tému aj z profesionálneho futbalu je dostupných mnoho vedeckých prác, vieme o probléme viac ako 65 % hráčov, ktorí majú opakované problémy so zadnými stehennými svalmi. Či už z preťaženia, slabej svalovej pripravenosti, umelých povrchov, prípadne špecifickosti pohybov. Riešením je práve prevencia. V jednoduchosti: pri pravidelnom krátkom cvičení na dennej báze podľa odporúčaného rehabilitačného protokolu troch základných cvikov, môže dôjsť k zníženiu výskytu zranení a častosti až o 50 %,“ vysvetľuje bežecký tréner Kováč.

Tými cvikmi sú napríklad:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Futbal

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie