Denník N

Nádeje a obavy z volebných výsledkov

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

O demokraciu sa treba usilovať a bojovať za jej udržanie, kultivovanie a skvalitňovanie nielen vo voľbách, ale hlavne v každodennom živote.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Svoj článok píšem v predvečer parlamentných volieb na Slovensku a bude uverejnený krátko po vyhlásení ich výsledkov. Je to zvláštna a svojím spôsobom vzrušujúca situácia, v ktorej sa striedajú ilúzie, nádeje, obavy i katastrofické scenáre. Objavuje sa množstvo predpovedí a špekulácií. Všetko prebieha v atmosfére vzájomných, niekedy neuveriteľne surových či primitívnych útokov súperiacich politických strán a ich lídrov. Názorový oponent sa v nich automaticky stáva aj ľudským nepriateľom, škodcom národa, štátu a jeho občanov. Prebiehajúce udalosti a dramatické spory sú sprevádzané varujúcimi a emotívnymi tvrdeniami, že tentokrát už skutočne ide o kľúčové voľby, ktoré určia vývoj Slovenska nielen do najbližšieho volebného súperenia, ale aj na celé desaťročia dopredu. Pri písaní týchto riadkov si trochu pripadám ako človek, ktorý v noci za búrky ide lesom a hlasno si spieva, aby sa nebál.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie