Denník N

Ukrajinský politológ: Proruská vláda na Slovensku by bola pre Kyjiv vážnou ranou

Foto – TASR
Foto – TASR

Rusko výsledky volieb podľa politológa Dmitriho Stratievskeho využije a bude šíriť správy, že „Európa je unavená z vojny“ a „Slováci požadujú lepšie vzťahy s Ruskom“.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

„Protiukrajinská strana vyhrala voľby na Slovensku aj napriek očakávaniam po exit polloch,“ znie titulok článku na hlavnej stránke denníka Ukrajinská pravda.

Hoci bruselský portál Politico ešte pred voľbami argumentoval, že na výsledkoch slovenských volieb nezáleží, lebo „Bratislava už poslala všetko, čo jej armáda mohla“, reakcie z Ukrajiny nenasvedčujú tomu, že by Kyjiv zastával rovnaký názor.

Ak sa započíta aj cena staršej výzbroje, ktorá ležala na skladoch, tak Slovensko doteraz Ukrajine dodalo pomoc za takmer 700 miliónov eur, okrem iného aj protivzdušný systém S-300 alebo uzemnené stíhačky Mig-29. Robert Fico však počas predvolebnej kampane opakovane sľúbil, že ak bude vládnuť, nepošle na Ukrajinu „ani jeden náboj“. Na nedeľnej tlačovej konferencii po voľbách potvrdil, že si za svojím slovom stojí.

Ako Denníku N povedal ukrajinský politológ a riaditeľ Berlínskeho centra východoeurópskych štúdií Dmitri Stratievski, Slovensko je pre Ukrajinu „veľmi dôležitým partnerom“.

A to nielen pre dodávky zbraní. „Je tu tiež politická a geostrategická otázka,“ dodáva politológ.

Keď viedla PS, to bolo radosti

Voľby na Slovensku podľa Stratievskeho nie sú na Ukrajine správou číslo jeden, ale je pravda, že ukrajinské médiá výsledky aktívne komentovali. „A aj s nimi spojené riziká pre ukrajinsko-slovenskú spoluprácu,“ dodal Stratievski.

Pred jedenástou v noci zverejnila televízia Markíza exit poll, podľa ktorého malo voľby vyhrať Progresívne Slovensko s viac ako 23 percentami hlasov. V tom momente bolo podľa Stratievskeho „medzi niektorými ukrajinskými pozorovateľmi dosť radosti“. Keď sa do vedenia dostal Ficov Smer, ukrajinské médiá začali hovoriť o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Voľby 2023

Svet

Teraz najčítanejšie