Denník N

Teraz sa kufre nebalia. Szomolányi, Petková, Štrasser a Hudák hodnotia slovenské voľby

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Soňa Szomolányi, politologička

Ide aj o Európu

Cez volebnú noc som bola na podujatí SFPA s veľvyslancami krajín EÚ s úlohou vysvetľovať im, prečo ľudia na Slovensku „volia tak, ako  volia“, a aké to môže mať dôsledky. Nereálny optimistický výsledok oboch exit pollov priniesol viditeľnú úľavu na tvárach ambasádorov, ktorým bolo zrejmé, že výsledok volieb sa netýka len Slovenska samotného, ale bude mať vplyv na jednotu Únie  pri zásadných rozhodnutiach, pokiaľ je zrušenie práva veta v nedohľadne. To následné sklamanie pri ohlásení reálnych výsledkov som už pozorovať na ich tvárach nemohla. Rozchádzali sme sa s úsmevmi napriek istým pochybnostiam o presnosti exit pollov.

Hoci je Hlas až na treťom mieste, on je tým, kto môže nakoniec získať najviac. Môže na obidve strany navyšovať svoje zisky pri vyjednávaní koalície. Iróniou je, že to, čo pre mnohých stúpencov PS bolo ešte pred niekoľkými mesiacmi morálne neprijateľné – koalícia s Hlasom -, sa teraz stáva niečím, o čo politický realizmus velí usilovať sa. Preto som rada, že Michal Šimečka dokazuje svoju politickú zrelosť a je si toho plne vedomý.

Ján Štrasser, spisovateľ

Zapredali sme sa Rusom. Aj bez Republiky

  1. 30. septembra 1938 v Mníchove veľmoci zapredali republiku Nemcom. 30. septembra 2023 sme sa sami zapredali Rusom. Aj bez Republiky.

    Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie