Denník N

Volebný newsfilter: Vládu chce zostaviť Fico aj Šimečka, ale rozhodnú Pellegrini a Majerský

Robert Fico so svojimi straníkmi po víťazstve vo voľbách. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico so svojimi straníkmi po víťazstve vo voľbách. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Danko dostal do parlamentu príliš divokú zostavu, môže ho pripraviť o miesto vo vláde. 2. Slovensko je už znova takmer celé červené. 3. Za hranicami oslavujú iba v Moskve a Budapešti. Možno predčasne.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Danko dostal do parlamentu príliš divokú zostavu, môže ho pripraviť o miesto vo vláde

Robertovi Ficovi zostáva posledných pár krokov, aby dosiahol cieľ, za ktorým išiel systematicky tri roky. Parlamentné voľby dávajú práve jemu najväčšiu šancu na zostavenie vlády a vzápätí na upratovanie na polícii a špeciálnej prokuratúre.

Predseda Smeru má po sobote najviac percent, mandátov aj možností, ako poskladať koalíciu. Ešte však nie je v cieli a hypoteticky doň ani nemusí dôjsť, lebo teoretickú šancu má aj Progresívne Slovensko.

Čo musí kto urobiť, aby vládol. Všetko sa odvíja od nasledujúcich počtov. Do parlamentu sa dostalo sedem politických strán. Smer v ňom bude mať 42 poslancov, Progresívne Slovensko 32, Hlas 27, OĽaNO 16, KDH 12, SaS 11 a SNS 10.

V každom zo scenárov je rozhodujúci postoj Petra Pellegriniho a jeho ľudí. Ak sa potvrdia náznaky z jeho prvých povolebných vyjadrení, Slovensko sa ešte môže vyhnúť najhoršiemu scenáru, aký po voľbách prichádza do úvahy. Bola by ním

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Aliancia

Demokrati

Hlas

Michal Šimečka

Modrí, Most-Híd

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Peter Pellegrini

Progresívne Slovensko

Republika

Robert Fico

Smer

Viktor Orbán

Vladimir Putin

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie