Denník N

Bieloruský denník: V Minsku sa pravdepodobne našlo nové sídlo Lukašenka, a to už v poradí osemnáste

Alexandr Lukašenko. Foto – TASR/AP
Alexandr Lukašenko. Foto – TASR/AP

Úradníci aj poslanci všetko popierajú.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Nezávislé združenie bývalých predstaviteľov bezpečnostných síl Bieloruska BELPOL vykonalo vyšetrovanie, v rámci ktorého odhalili ďalšie údajné sídlo Alexandra Lukašenka.

Budova sa nachádza v centre Minska na Krasnoarmejskej ulici 15 neďaleko Lukašenkovej administratívy na ulici Karla Marxa. Predtým tam sídlilo Republikánske klinické zdravotné stredisko, ktoré sa z budovy presťahovalo v roku 2018. Odvtedy začali stavbári s rekonštrukciou budovy, ktorá je podľa BELPOL-u novým sídlom bieloruského diktátora.

Čo vyšetrovatelia zistili?

BELPOL získal dokumentáciu k rekonštrukcii štvorposchodovej budovy, z ktorej sa dá vyčítať cena objektu aj účel jednotlivých priestorov.

Druhé poschodie budovy je administratívne: nachádza sa tam konferenčná miestnosť pre 50 osôb, tlačové centrum, kancelárie „vedúcich útvarov“ s vlastnými recepciami a dve zasadacie miestnosti.

Tretie poschodie je určené na neformálne stretnutia a pre hostí. Nachádza sa tam jedáleň, knižnica, pracovňa a dokonca aj spálňa. Ďalej sa tam nachádza kúpeľňa so sprchovacím kútom, miestnosť pre hostí, servírovacia miestnosť a miestnosti pre bezpečnostnú službu.

Štvrté poschodie je obsahovo najnudnejšie: sú na ňom kancelárie pre personál, ordinácia osobného lekára, ošetrovňa a kancelária vedúceho osobnej bezpečnosti.

Najzaujímavejším priestorom je prvé poschodie. Najskromnejšou vecou sú 4 pohovky v cene po dvetisíc eur. Zariadenie prvého poschodia pripomína skôr kúpeľné centrum ako rezidenciu. Nájdete tam bazén s VIP zónou, hammam, dve jacuzzi, kryosaunu, snežné delo, saunu, parný kúpeľ a masážnu miestnosť. Úprimne povedané, nie každé kúpele v Minsku majú takú širokú ponuku.

Z bezpečnostných dôvodov je na prízemí umiestnené centrálne stanovište ochrany, je tu zbrojnica a kontrolné stanovište so skenerom a detektorom kovov. A na pozemku pri budove postavili altánok, ktorý stojí vyše 40-tisíc eur.

Novinári z nezávislých bieloruských médií sa pokúsili kontaktovať úradníkov a poslancov, aby zistili viac o zariadení a o tom, či sa tam skutočne nachádza Lukašenkovo nové sídlo. Podľa očakávaní všetci uviedli, že ide o fámy a falošné správy z internetu.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Koľko je v Bielorusku politických väzňov?

Podľa ochrancov ľudských práv je v Bielorusku uznaných 1 504 politických väzňov. Niekoľkonásobne viac – teda ešte ďalšie tisícky ľudí – je za mrežami z politických dôvodov, no bez štatútu politického väzňa. Stáva sa to z rôznych dôvodov, ako je strach príbuzných, nezverejnenie prípadu alebo hrozby bezpečnostných zložiek.

K 18. septembru obhajcovia ľudských práv v Bielorusku uznali 150 ľudí za bývalých politických väzňov. Ide o ľudí, ktorí už boli prepustení po politicky motivovanom prípade, ale nemali štatút politických väzňov.

Toto určenie štatútu je dôležité pre legalizáciu Bielorusov, ktorí sú v súčasnosti v zahraničí, a pre vyšetrovanie a rehabilitačné programy v budúcom Novom Bielorusku.

Bieloruskí senátori žiadali mier, no dopadlo to zvláštne

21. septembra sa pod záštitou OSN oslavuje Medzinárodný deň mieru. Bieloruskí poslanci hornej komory parlamentu (senátori) vydali vyhlásenie, v ktorom uviedli, že Bielorusko je mierumilovná krajina, a zároveň pokarhali krajiny EÚ a USA: „Vidíme nebezpečné pokusy o neonacistický revanšizmus, popieranie, vymazávanie a prepisovanie histórie. To všetko sa vyvíja do procesov, ktoré vytvárajú ešte väčšie ohniská napätia a konfrontácie.“ Napriek tomu, že Ukrajinu napadol Kremeľ s podporou Lukašenka, bieloruskí poslanci (ktorých v skutočnosti vymenoval sám Lukašenko) zo všetkého obviňujú „kolektívny Západ“.

Ktovie, či si to naozaj myslia alebo len tlmočia slová diktátora.

Lotyšsko uzavrelo jeden z dvoch hraničných priechodov s Bieloruskom

Susedné krajiny Bieloruska sa k otázke úplného uzatvorenia hraníc ešte nevrátili, ale prebiehajú jednotlivé opatrenia. Napríklad Lotyšsko uzavrelo jeden z dvoch hraničných priechodov: Silene – Urbany. Denne tadiaľ v oboch smeroch prechádzalo v priemere vyše 1200 ľudí a viac ako 150 kamiónov. Uzavretý hraničný priechod už lotyšská strana osadila betónovými blokmi a ostnatým drôtom.

Medzi Lotyšskom a Bieloruskom zostáva jediný otvorený hraničný priechod: Piatarnieki – Grigorovščina.

Mém s losom

Pri bieloruskom meste Braslov sa podarilo zachrániť losa. Zviera uviazlo v melioračnom kanáli. V čase záchrannej akcie zostala nad vodou len hlava mladého losa.

Tým by sa príbeh skončil, no bieloruských používateľov internetu zaujala fotografia uviaznutého losa, ktorá sa rýchlo stala predmetom mémov. (Na prvej fotografii je v angličtine nápis „Toto je pohoda“; na druhej v ruštine nápis „Raz sa to celé skončí“.)

Fakt o Bielorusku, ktorý ste nevedeli – hladovka

Asi ste nevedeli, ale v Bielorusku podľa zákona nie je povolené držať na znak protestu plnohodnotnú hladovku. Problém je v zákonoch o masových podujatiach, podľa ktorých sa hladovka prirovnáva k demonštrácii, pričom demonštrácie sa v Bielorusku smú konať len v presne stanovených časoch: od ôsmej rána do ôsmej večera. Z toho by vyplývalo, že podľa zákona sa v Bielorusku smie držať iba prerušovaný pôst.

Navyše na takýto počin potrebujete povolenie od miestnych úradov, bez ktorého bude hladovka nezákonná.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie