Denník N

Sociológ Vašečka: Fico vie, ako presvedčiť Pellegriniho, aby s ním vládol (+ video)

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Čakajú nás stratené roky, hovorí sociológ Michal Vašečka. V rozhovore odpovedá aj na to:

  • čo považuje za pozitívne správy volieb,
  • ako vníma, že Robert Fico sa snaží po voľbách pôsobiť pokojne,
  • čo voľby hovoria o exit polloch,
  • prečo ľudia znovu volili Igora Matoviča.

Čo nám tieto voľby povedali o Slovensku?

Je to obraz mentálnej mapy Slovenska. Obraz rozdelenia krajiny, ktorá na rozdiel od mnohých krajín západnej Európy nevníma ako kľúčovú tému slušnosť v politike, je ponorená v obrovskej miere nedôvery a anómie. Práve to môže vysvetliť úspech Smeru, ktorý má za sebou obrovské kauzy. Ľudia na tie kauzy nezabudli, jednoducho ich nepovažujú za dôležité. A nie preto, že by boli hlúpi alebo otupení, ale myslia si, že v politike kradnú všetci, ale títo sú im aspoň sympatickí. Keďže kradnú všetci, tak si vyberú podľa toho, kto hovorí sympaticky alebo má dostatočne veľký hnev, ktorý sa podobá ich hnevu.

Krajina si vybrala cestu, ktorá bude náročná. Je to ako z toho vtipu: Cesta bola dlhšia, zato zložitejšia. Čakajú nás stratené roky, nebudú sa riešiť zásadné veci, ktorými je krajina tehotná už veľmi dlho. Vládna koalícia, ktorá podľa všetkého príde k moci, nebude mať na to ani chuť, ani si na to nevytvorí priestor; nebude mať na to našporené peniaze z minulosti. V minulosti, aj keď tie peniaze mali, krajinu veľmi neposúvali dopredu. Bojím sa, že odliv mozgov z tejto krajiny bude pokračovať. Nie že by sa nevyhnutne zvýšil, ale nezastaví sa. Od týchto volieb sme si sľubovali, že to zastavíme. Nezastavíme a tí, ktorí sa chceli na Slovensko vrátiť, si to teraz rozmyslia. Napriek tomu, že majú veľa sentimentov a pekných spomienok na Slovensko a majú tu rodičov.

Čo vás prekvapilo?

Prekvapení je rozhodne viac. Nečakali sme, že sa Robertovi Ficovi podarí vytunelovať Republiku. Prekvapil ma aj relatívne dobrý výsledok Aliancie, aj keď niekto povie, že veď sa tam nedostali – nie, na južnom Slovensku vyhrávali jednu dedinu za druhou.

Pritom mali v prieskumoch stále okolo troch percent.

Ukázalo sa, že kampaň vedená aj v maďarskom verejnoprávnom rozhlase a televízii zafungovala. Kampaň tu robil priamo aj minister zahraničia Maďarska bez toho, aby upovedomil slovenskú stranu. To všetko prinieslo výsledok. Takmer to dali. Prekvapenie je, že Hlas si udržal také vysoké percentá. Dlho sa ukazovalo, že možno bude mať problém dostať sa cez jedenásť-dvanásť percent. Udržali si veľmi slušný výsledok na to, ako sa trendy obracali v ich neprospech.

Veľa ľudí je sklamaných a hovorí, že sa nepodarilo zachrániť demokraciu. Vidíte nejaké pozitívne čísla?

Výsledok pre PS je najlepším výsledkom pre liberálne orientovanú stranu v modernej histórii Slovenska. Toto sa ešte žiadnej liberálnej strane nepodarilo.

Všimol si to aj historik Timothy Snyder, ešte v noci napísal status, že je to autentická nová politická sila podporovaná mladšími voličmi, ktorá dáva do budúcnosti nádej pre demokraciu.

Keďže na Slovensku je stále pre mnohých referenčným rámcom Česká republika, treba pripomenúť, že takáto strana by tam dnes nezískala takéto percentá. Ďalšie dobré správy sú, že v parlamente sú SaS aj KDH. Ešte uvidíme, či si KDH zaslúži z mojej aj z iných strán toto pozitívne hodnotenie, ale stále s nimi treba počítať ako s demokratickou proeurópskou stranou, ktorá môže zohrať pozitívnu úlohu, ak sa tak rozhodne.

Pripomínam to preto, že nebola vylúčená ani situácia, keď by prepadli takmer všetky demokratické prozápadné, proeurópske strany okrem Progresívneho Slovenska. Mnohí sme upozorňovali, že PS vysoko nad 20 percent môže znamenať veľký prepad. K tomu nedošlo, to je dobrá správa. Poviem aj nepríjemnú vec. Mám pocit satisfakcie. Hovorili sme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie