Denník N

Ďalšia kríza v Európe? Kosovská vláda obviňuje Srbsko z plánov anektovať severné Kosovo

Kosovská polícia zverejnila zábery zbraní, ktoré zhabala. Foto - TASR/AP
Kosovská polícia zverejnila zábery zbraní, ktoré zhabala. Foto – TASR/AP

Kosovské jednotky zadržali na severe Kosova po najväčšom násilí za desať rokov veľké množstvo zbraní. Belehrad tvrdí, že o ničom nevie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Akoby tých kríz v Európe a okolí nebolo dosť, posledný týždeň eskalovala aj situácia v Kosove. Predminulú nedeľu 24. septembra zablokovali ozbrojení Srbi na severe Kosova v dedine Banjska cestu.

Pri strete s políciou zastrelili jedného kosovského policajta.

Kosovské jednotky následne obkľúčili srbských militantov v pravoslávnom kláštore. Po obliehaní troch mužov zastrelili, šiestich zadržali, zvyšok útočníkov (celkovo ich údajne bolo 30) ušiel do Srbska.

„Takú mieru násilia sme v Kosove nevideli posledných desať rokov. Boli sme zvyknutí na krízy, stavali sa rôzne barikády, došlo k prestrelke, ale vtedy to skôr boli náhodné nekoordinované akcie,“ hovorí český analytik z Asociácie medzinárodných otázok Petr Čermák.

Tentoraz však išlo o priamy, plánovaný útok na kosovskú políciu. Navyše pri následnom záťahu našli 20 terénnych vozidiel a veľké množstvo zbraní vrátane protitankových zbraní či automatických granátometov.

„Situácia je veľmi vážna. Zhromaždenie zbraní a peňazí a následná streľba, ktorá viedla k zastreleniu kosovského policajta, to je absolútne neprípustné. Situácia môže eskalovať a prerásť do väčšieho konfliktu,“ povedal pre N slovenský europoslanec a spravodajca Európskeho parlamentu pre Srbsko Vladimír Bilčík (Demokrati).

Verzia Kosova

Teraz sa obe strany snažia presvedčiť svet o tom, čo sa vlastne pred týždňom na severe Kosova stalo. Kosovské úrady hovoria o „teroristickom útoku“. V nedeľu usporiadali tlačovku, ktorou chceli dokázať, že útok zosnovala v skutočnosti srbská vláda.

Ako dôkaz zverejnili videozáznam z 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kosovo a Srbsko

Svet

Teraz najčítanejšie