Denník N

Prvý krok po voľbách? Stáť pri prezidentke

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Naším prvým krokom po voľbách je nevyhnutne stáť pri prezidentke. Nemusíme si rozumieť vo všetkom, ale ona dnes reprezentuje to, čím sa Slovensko stane vo svojej budúcnosti.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Autorka je rektorkou VŠVU

Nechceme byť krajinou, v ktorej prevláda agresivita a nenávisť. Nie je nám to vlastné. Smer však vyhral voľby spôsobom, ktorým štval ľudí navzájom proti sebe. Komunitu proti komunite, rodinu proti rodine, človeka proti človeku. Je to nefér, ale aj takéto situácie prináša demokracia. Dôležité je si uvedomiť, že ešte nie sme voči takejto stratégii odolní, že potrebujeme viac času na to, aby sme v budúcnosti dokázali vyhodnotiť komunikáciu politikov s ľuďmi triezvejšie a kritickejšie.

V jednej z najťažších situácii sa na Slovensku momentálne nachádza pani prezidentka. Po všetkých tých agresívnych a vulgárnych útokoch zo strany smerákov bude musieť poveriť zostavením vlády Fica. A bude musieť čakať, či sa mu to podarí alebo nie. Pravdepodobne to Fico zvládne, ale nezvládne skrotiť občianske a demokratické sily na Slovensku. Tie sa budú v nastávajúcom období silne mobilizovať nielen na podporu prezidentky, ale aj preto, aby sa slovenská krajina znovu narodila. To sa neudeje z centra bratislavskej kaviarne, ktorá neraz blahosklonne komentovala to, aký má Fico výraz, ako sa zmenila jeho tvár. Je to ako hovoriť o niečom, čo sa nás netýka. Na čo sa pozeráme spoza plexisklového skla. A to si treba uvedomiť, že diskusie pod lampou nezmenia svet.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Voľby 2023

Zuzana Čaputová

Komentáre

Teraz najčítanejšie