Denník N

Menia riaditeľov médií a deťom mažú rodiča z rodného listu. Ako Meloniovej vláda mení Taliansko a útočí na menšiny

Talianska premiérka Giorgia Meloni. Foto - TASR/AP
Talianska premiérka Giorgia Meloni. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď minulý rok vyhrala parlamentné voľby v Taliansku krajne pravicová strana Bratia Talianska, diskutovalo sa o tom, či sa ich líderka Giorgia Meloni nestane Mussolinim 2.0.

Začínala totiž v mládežníckom neofašistickom hnutí Movimento Sociale Italiano, ktoré v roku 1946 založili diktátorovi nasledovníci.

Viacerí politológovia vtedy upokojovali, že demokracia ohrozená nebola, pretože inštitúcie sú omnoho silnejšie ako kedysi. Lenže práva menším zjavne nie.

Meloni, ktorá sa hrdo opisuje ako talianska kresťanská matka, so svojou vládou útočí na LGBTQI+ páry a ich deti, anglické výrazy v oficiálnej talianskej komunikácii, mení riaditeľov médií a chce vymeniť aj šéfa múzea, ktorý dal zľavu arabsky hovoriacim návštevníkom.

Prekáža jej aj v laboratóriu vypestované jedlo, pretože podľa nej ide proti talianskej kulinárskej tradícii.

Pozreli sme sa na zákony a návrhy zákonov, ktorými Meloniovej vláda postupne obmedzuje slobody Talianov.

Deťom chce zobrať jedného rodiča

Meloni je zástankyňa tradičnej rodiny pozostávajúcej z muža, ženy a detí. LGBTQI+ páry sa teda prirodzene báli, čo sa stane, keď sa Meloni dostane k moci.

Manželstvá ľudí rovnakého pohlavia ani adopcie detí či umelé oplodnenie týchto párov nie sú v Taliansku legálne. Bývalá stredoľavá vláda v roku 2016 schválila len registrované partnerstvá.

Progresívnejšia legislatíva v krajine, ktorá je silno pod vplyvom katolíckej cirkvi, neprešla. To však neznamená, že LGBTQI+ páry deti nemajú. Muži napríklad zvykli chodiť do USA, kde je náhradné materstvo legálne.

V roku 2018 sa progresívny starosta Milána Giuseppe Sala rozhodol, že mestská radnica bude do rodných listov detí LGBTQI+ párov zapisovať mená oboch rodičov. Neexistoval zákon, ktorý by to povoľoval, ale ani taký, ktorý by to zakazoval.

V marci tohto roku Sala dostal oficiálny list z Meloniovej vlády, aby s registrovaním rodičov rovnakého pohlavia okamžite prestal.

O pár mesiacov neskôr to v meste Padova nabralo spád. Štátny prokurátor žiadal spätné zrušenie 33 rodných listov detí narodených lesbickým párom z roku 2017. Všetky nebiologické matky mali byť vymazané z rodných listov a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie