Denník N

Praská vám v sánke? Radíme, kedy to treba riešiť, kedy to súvisí s chrbticou a kedy to môžete pustiť z hlavy

Ilustračné foto - Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Nezatínajte zuby, tie by mali byť v ideálnom stave mierne od seba.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

So zubným lekárom Marekom Vlnom sedíme už niekoľko minút v jeho kancelárii, v ktorej prebiehajú konzultácie s pacientmi.

Na prvý pohľad je zrejmé, že si potrpí na odlišný prístup. Aj my sme na Vlnu dostali odporúčanie od inej zubárky, ktorá ľudí s podobnými problémami posiela práve k nemu.

Keď otvoríme tému praskania a bolestí v sánke, do rúk vezme model ľudskej lebky a rozhovorí sa natoľko, že ho po chvíli skúšame slušne zastaviť, aby sme si objasnili detaily.

Hovorí zanietene, lebo téme sa venuje dlhé roky; aktuálne si dorába expertízu na atypické tvárové bolesti na univerzite v talianskej Siene.

Podľa štúdií má zdravotné ťažkosti s čeľusťou 40 – 60 % populácie, pričom ženy sú rizikovejšie v pomere 3:1 a najčastejšie sa u nich problém vyskytuje vo veku 35 – 40 rokov.

Dôvodov je veľa, ale ťažkosti vám môže spôsobiť napríklad úraz, pri ktorom je vyššia pravdepodobnosť, že sa praskanie v sánke vyskytne.

Vlna zo stretnutí s pacientmi vie, že kým niektorí majú obavy z praskania, iných trápia bolesti pri jedení alebo nevedia poriadne otvoriť ústa. Upozorňuje však, že príčin môže byť mnoho a patria k nim aj problémy s krčnou chrbticou či priveľký stres.

Po stretnutí so zubným lekárom sme preto oslovili fyzioterapeutku Luciu Mercekovú, aby nám vysvetlila, aké signály môžu naznačiť problém s krčnou chrbticou a ako vyzerá liečba.

Dozviete sa:

  • prečo mi praská v sánke;
  • kedy vyhľadať lekára;
  • aké signály naznačia, že problém je v krčnej chrbtici;
  • čo robiť, ak je príčina v krčnej chrbtici;
  • prečo nezatínať zuby;
  • či súvisí pískanie v ušiach s problémami so sánkou.

Poznámka: S odborníkmi sa sústredíme hlavne na praskanie, diskomfort pri pohybe a na bolesť v čeľusti, ktorú v texte zjednodušene nazývame sánka.

Nezatínajte zuby

Nepríjemné praskanie v sánke môže negatívne ovplyvniť naše sebavedomie, citlivejším povahám však dokáže spôsobiť aj stavy úzkosti – majú obavy, či nehrozí vážnejší problém.

Podľa zubného lekára nemusí samotné praskanie znamenať nič hrozné, ak

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie