Denník N

Azerbajdžan vyhral. Z Náhorného Karabachu už utiekli takmer všetci Arménci

Arménski veriaci sa modlia za etnických Arménov z Náhorného Karabachu. Foto - TASR/AP
Arménski veriaci sa modlia za etnických Arménov z Náhorného Karabachu. Foto – TASR/AP

Vyše stotisíc etnických Arménov po 9-mesačnej blokáde opustilo svoje domovy a Jerevan okrem utečeneckej krízy čelí aj politickej. Neuznaná republika Náhorný Karabach do roku 2024 prestane existovať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Starí aj mladí. Väčšina bez osobných vecí, niektorí ani poriadne oblečení a väčšina bez nádeje, že sa niekedy vrátia domov.

Vyše stotisíc Arménov už utieklo zo sporného Náhorného Karabachu pre obavy z genocídy zo strany Azerbajdžanu.

Z hornatého územia, ktoré si nárokovali obe krajiny, tak odišli už takmer všetci ľudia, ktorí tam bývali. Neuznaná Republika Arcach, ako jej hovorili Arméni, de facto prestáva existovať a Arménsko musí rýchlo riešiť utečeneckú a humanitárnu krízu.

Desaťročia ťahajúci sa zamrznutý konflikt medzi Azerbajdžanom a Arménskom o sporné územie Náhorného Karabachu sa v roku 2023 viac-menej uzavrel masovým exodom Arménov.

Útek si vyžiadala eskalácia zo strany Azerbajdžanu a vynútená kapitulácia Jerevanu. Do roku 2024 medzinárodným spoločenstvom neuznaná Náhornokarabašská republika prestane existovať.

Útek po dlhom utrpení

„Mnohí z nich sú vyhladovaní po deviatich mesiacoch blokády. Nemali prístup k potravinám ani k základným hygienickým potrebám a liekom. Bolo veľmi ťažké rozprávať sa s nimi, ako to vôbec prežili,“ povedala Denníku N Šušanik Nersesjan, ktorá pre organizáciu Člověk v tísni koordinuje humanitárnu pomoc pre utečencov z Náhorného Karabachu.

Jaj bratov Mikajela a Nveta, ktorí zahynuli počas ostreľovania, pochovala rodina už na arménskej strane.

Carlos Morazzani z Červeného kríža pre Reuters potvrdil presun dvesto obetí z Karabachu, ktorí zomreli po ostreľovaní a najmä veľkom výbuchu nádrže s palivom v čase, keď sa zdvihla utečenecká vlna.

Napriek tomu, že Baku uisťovalo, že Arméni môžu v regióne zostať a ich práva budú zaručené, obyvatelia po dlhej blokáde stratili posledné zábrany a masovo opúšťali svoje domovy.

Ako pomôcť

Česká humanitárna organizácia Člověk v tísni spustila zbierku SOS Arménie. Finančnú pomoc môžete posielať na účet: CZ30 0300 0000 0000 4040 1212, SWIFT kód: CEKOCZPP

Člověk v tísni má v Arménsku stálu misiu od roku 2003.

V Náhornom Karabachu, ktorý je medzinárodne uznávaný ako súčasť Azerbajdžanu, žilo pred začiatkom súčasných udalostí až 120 000 etnických Arménov.

Miestna reportérka Siranuš Sargsjan opísala, ako po deviatich mesiacoch na arménskej strane vstúpila do plného obchodu s potravinami. Chlapec, ktorý videl moje emocionálne rozpoloženie, mi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boj o Náhorný Karabach

Svet

Teraz najčítanejšie