Denník N

Zberateľ svetov a osudov Ilija Trojanow

Foto - Thomas Dorn
Foto – Thomas Dorn

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V októbri 2013 prestupoval spisovateľ Ilija Trojanow na letisku v Brazílii. Plánoval pokračovať do USA, kam ho pozvali na kongres germanistov. Globálny nomád však musel tentoraz cestu ukončiť predčasne. USA mu bezdôvodne zamietli vstup do krajiny.

Prípad vzbudil mimoriadnu pozornosť aj pobúrenie. „Je viac než ironické, keď autorovi, ktorý roky dvíha hlas proti nebezpečenstvu sledovania a tajného štátu v štáte, odoprú vstup do údajnej krajiny odvážnych a slobodných,“ komentoval Trojanow.

Dosť bolo sledovania

Patril k prvým intelektuálom, ktorí podpísali otvorený list Angele Merkelovej o sledovacích aktivitách NSA a protestovali proti zbieraniu osobných informácií americkou rozviedkou. Verejný apel označil Nemecko za

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie