Nobelovu cenu udelili za objavy, ktoré viedli k vývoju mRNA vakcín proti covidu. Očkovanie zachránilo milióny životov

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Príbeh maďarskej biochemičky Katalin Karikó je dôkazom toho, že vytrvalosť sa vypláca – pred 10 rokmi bola nútená opustiť akademickú obec, lebo jej výskum neviedol k požadovaným výsledkom, no teraz dostala najvyššie vedecké ocenenie.
Spolu s ňou získal v pondelok Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu aj americký imunológ Drew Weissmann.
Nobelov výbor Karolínskeho inštitútu ich odmenil za objavy, ktoré viedli k vývoju „efektívnych mRNA vakcín proti covidu-19“.
„Svojimi prevratnými zisteniami (…) laureáti prispeli k neslýchanému tempu vývoja vakcín počas jednej z najväčších hrozieb pre ľudské zdravie v modernej dobe,“ uviedol Nobelov výbor.
Ocenená dvojica spolu pracovala 20 rokov. Zdroj – X/The Nobel Prize
“For the 20 years that we worked together before anybody knew about us or cared it was literally the two of us sitting side by side at a bench and working together.
Usually at 3 or 5am we would be emailing each other with new ideas.”
– 2023 medicine laureate Drew Weissman on… pic.twitter.com/WF3hNLJbK3
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 2, 2023
Zaslúžená cena
Nobelovu cenu pre ocenenú dvojicu označil patofyziológ a molekulárny biológ Peter Celec za „jednoznačne zaslúženú“.
Podľa neho panuje vo vedeckej obci zhoda, že mRNA vakcíny proti covidu-19 fungujú a pomáhajú. „Väčší test, aký sme zažili počas pandémie, už neexistuje,“ dodal Celec, ktorý pracuje v Ústave molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave.
Očkovanie mRNA vakcínami proti covidu-19 sa spustilo v decembri 2020. Podľa výpočtov The Economist zachránili mRNA vakcíny