Denník N

Pod slnkom Jany Shemesh: Čo nám balkónová scéna hovorí o mužoch Smeru

Robert Fico so svojimi straníkmi počas volebnej noci z balkóna centrálu Smeru spieval Na Kráľovej holi. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico so svojimi straníkmi počas volebnej noci z balkóna centrálu Smeru spieval Na Kráľovej holi. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,

na výsledky slovenských volieb sa dá pozerať aj tak, že zvíťazila maskulínna patriarchálna strana, ktorá akékoľvek otázky ľudských práv, rodovej identity, rôznorodosti a pestrosti považuje za ľudskoprávne svätuškárstvo, ktorým sa netreba zaťažovať, alebo za príležitosť zneužiť tému proti politickým súperom.

Na druhom mieste je však Progresívne Slovensko, ktoré postavilo svoju kandidátku tak, aby mali ženy rovnaké šance ako muži. A vyšlo to.

Je mi jasné, že tento pohľad nebude pri posudzovaní toho, čo sa v sobotu stalo na Slovensku, kľúčový či väčšinový, ale myslím si, že by sa mal zaznamenať. Viac o tom píšem v téme týždňa.

Prečítať si môžete aj o skúsenosti našej kolegyne Rie Gehrerovej s konzervatívnym čitateľom, ale aj o britskej novinárke, ktorú urážali moderátori pravicovo-konzervatívnej televíznej stanice. Oba tieto zážitky spája jedno: totálna bezočivosť a vulgárnosť.

Píšem aj o afganskej atlétke, ktorá reprezentuje svoju vlasť, hoci ju odtiaľ de facto vyhodili.


Téma týždňa: Vyhrala mužská strana 

Do parlamentu poslali voliči a voličky 33 žien. Je to o jednu viac ako v roku 2020 a hneď je z toho rekord. Pod toto stále veľmi malé číslo sa podpísalo hlavne rozhodnutie Progresívneho Slovenska vystavať kandidátku, na ktorej sa striedali muži a ženy. PS tak má v parlamente 16 žien.

Znamená to, že v ostatných poslaneckých kluboch budú mať jednu až štyri ženy, čo teda nie je žiadna sláva.

Víťaz volieb – Smer – potvrdil, že je stranou mužov – má 39 poslancov a len 3 poslankyne. V Smere by celkom určite k tomu ešte dodali, že oni sú všetci hetero, nie ako „bruselskí homosexuáli“, a páčia sa im ženy. To aby bolo všetkým jasné.

Mentálny svet poslancov Smeru najlepšie zachytila balkónová scéna z ich volebného štábu v momente, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pod slnkom Jany Shemesh

Voľby 2023

Životy žien

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie