Denník N

Keď sa Fico ujme moci, policajný prezident končí. Hamran na odvolanie nebude čakať, odíde sám

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Posledné tri roky ukázali, aké dôležité je, kto stojí v čele polície aj špeciálnej prokuratúry. Po odchode Štefana Hamrana a odvolaní Daniela Lipšica podľa ľudí z tohto prostredia hrozí návrat späť a zastavovanie vyšetrovaní.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Ak sa Smer ujme moci, policajný prezident Štefan Hamran nebude čakať na svoje odvolanie, z čela polície odíde sám. Reagoval tak na vyjadrenia predsedu Smeru Roberta Fica, ktorý deň po voľbách vyhlásil, že odvolá Hamrana aj špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Fico tak zopakoval len to, čo hovoril aj pred voľbami. A na svojom zotrváva aj Hamran: „Tam, kde Fico začína, ja končím.“ Štvorročné funkčné obdobie sa mu pritom skončí až v apríli 2026.

Policajný prezident pre Denník N potvrdil, že na svojich slovách spred volieb nemieni nič meniť, s balením však ešte počká. „Počkám si na výsledok rokovaní o zostavení novej vlády,“ hovorí Hamran. Ak dopadnú tak, že v koalícii bude aj Smer, policajný prezident odíde do civilu. „So Smerom nie sme kompatibilní,“ hovorí.

„Naše mentálne svety sú tak diametrálne odlišné, že jednoducho ich nemožno spojiť,“ zopakoval Hamran. Už v minulosti hovoril o tom, že si nevie sám seba predstaviť v systéme „našich ľudí“, ktorý Smer vytvoril a v ktorom bola polícia unesená.

Fico však v nedeľu nehovoril len o Hamranovi. Ešte pred voľbami vyháňal z čela špeciálnej prokuratúry aj Daniela Lipšica. Ten odkazuje, že sám z funkcie neodíde.

To znamená, že jeho odchod z Úradu špeciálnej prokuratúry by nebol otázkou jedného dňa. Smer bude musieť v parlamente presadiť zmenu zákona a potom Lipšica odvolať.

Špeciálneho prokurátora volí Národná rada na sedemročné funkčné obdobie. Lipšic sa ujal funkcie vo februári 2021.

Nejde len o dve výmeny

Nejde však len o policajného prezidenta či špeciálneho prokurátora. Dá sa predpokladať, že spolu s Hamranom odídu aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Smer

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie