Denník N

Andrej Danko má v parlamente klub bitkárov (a nie je osamotený)

Na snímke Štefan Kuffa (SNS) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) na VIII. volebné obdobie 20. marca 2020 v Bratislave. Foto – TASR/Michal Svítok
Na snímke Štefan Kuffa (SNS) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) na VIII. volebné obdobie 20. marca 2020 v Bratislave. Foto – TASR/Michal Svítok

Ešte iný pohľad na voľby, cez imponujúcu hrubosť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Režisér David Fincher natočil v roku 1999 svoj ikonický film Klub bitkárov. Opakovane sa v ňom členovia klubu, medzi nimi aj Brad Pitt, stretávajú na týždennej báze v podzemí baru, aby sa bili podľa dohodnutých pravidiel. Slovenskou metaforou úplnej straty hodnôt a vášnivej hrubosti sú niektorí novozvolení poslanci. Tu pritom nijaké dohodnuté pravidlá neexistujú.

 ĽSNS ani Republika sa do parlamentu nedostali, iní ich však v mnohom nahradia.

Jeden zaujímavý fenomén týchto volieb ostal tak trochu opomenutý. Je ním fakt, že Igorom Matovičom vyprovokovaná (a nahratá) bitka v aute s Robertom Kaliňákom a istým Richardom Glückom, „smeráckym vlkom“, ktorá zožala všeobecné odsúdenie a údiv v zahraničí, voličov Smeru a OĽaNO nielenže neodradila, ale naopak, pritiahla.

Čím je to? Človek by rozumel, keby to pomohlo jednej strane bitky, Smeru. Ten agresivitou priam srší a bohato sa mu to vyplatilo. Bitka však pomohla obom stranám, aj hnutiu OĽaNO. Prečo je to tak?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

SNS

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie