Denník N

Vývoj bojov (586. deň): Ako Rusi pod Robotyným vybudovali pevnosť, na ktorej stojí ukrajinská ofenzíva

Opevnená ruská pozícia medzi Robotynym a Novoprokopivkou. Veľká časť z nej je skrytá. Foto - Zaporižská sič
Opevnená ruská pozícia medzi Robotynym a Novoprokopivkou. Veľká časť z nej je skrytá. Foto – Zaporižská sič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • „Kým sme čakali na muníciu, okupanti kopali. A kopali dlho a hlboko.“
  • Rusi stavajú nové opevnenia rýchlejšie, ako Ukrajinci ničia staré – ako sa zmenil front za september.
  • Mapy dňa – akými trasami útočia ruské drony, strely s plochou dráhou letu a rakety + Robotyne.
  • Videá dňa – boje pri Robotynom; nové úspešné ruské útoky hlboko na ukrajinskom území; vzácny cieľ – dron zastaví ženijné vozidlo počas odťahu ruského tanku.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 1. októbra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

„Kým sme čakali na muníciu, okupanti kopali. A kopali dlho a hlboko.“ Možno si spomeniete, ako sme vo Vývoji bojov pred niekoľkými týždňami písali o veľkom systéme zákopov medzi Robotyným a Novoprokopivkou, ktoré vtedy podľa niektorých neoverených správ ovládla ukrajinská armáda. Naozaj boli neoverené, presne o rovnakú pozíciu sa bojuje doteraz. A je oveľa rozsiahlejšia, ako vtedy naznačovali zábery z prieskumných dronov.

Účet ukrajinskej jednotky Zaporižská sič počas víkendu objasnil prečo. Niektorý z členov jednotky zverejnil analýzu veľkého ruského oporného bodu stojaceho v ceste na Tokmak a opis, z akých častí pozostáva, ako aj vysvetlenie, prečo je také ťažké vyhnať Rusov z tohto konkrétneho miesta južne od Robotyného.

Účet miesto opisuje ako „zložitý systém zákopov, tunelov, bunkrov a palebných postavení, ktorého sa ruskí okupanti držia zo všetkých síl“.

Ako vidno zo zverejnených záberov, ide o veľmi zložitú spleť navzájom sa prekrývajúcich opevnení rôznych typov. Každú jednu jeho časť obrancovia dokážu kryť z iných miest a takto sa navzájom podporujú. Ako vysvetľuje Zaporižská sič, zhora sa zdá, že sa dajú jasne identifikovať trasy, ktorými sa Rusi presúvajú, ale to ešte veľa neznamená.

Pretože časť pozície totiž tvoria zákopy, ktoré sú zhora kryté: „Ide vlastne o zákopy-tunely. Táto konštrukcia má za cieľ skryť počet vojakov a ich pohyb v zákopoch pred ukrajinskými ozbrojenými silami.“

V takomto zákope nie sú vojaci dokonale chránení. Ak dostane priamy zásah na mieste, kde sa skrývajú, hrozí im smrteľné nebezpečenstvo. Problém je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie