Denník N

Prišli dopingoví komisári, z ôsmich šprintérov zostal jeden a EPO upchal toalety. Horší ako India sú už len Rusi

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Uplynulý týždeň vo svete rezonovalo video z indického Naí Dillí, na ktorom šprintér Lalit Kumar sám zakľakne do štartových blokov a bez jediného súpera beží za víťazstvom v šprinte na 100 metrov.

A hoci atletické pravidlá hovoria, že na udelenie medailí musí súťažiť aspoň trojica, Lalitovi aj tak po pretekoch odovzdali zlatú medailu a diplom. Ako uviedla miestna federácia, nebola to jeho chyba, že vo finále stovky zostal sám, a navyše ukázal, že je jediný, kto sa snaží pretekať férovým spôsobom.

Zvyšných sedem finalistov sa totiž odhlásilo po tom, ako sa na mítingu objavili dopingoví komisári.

Športovci vysvetľovali odstúpenie kŕčmi či svalovými problémami, ale boli to len výhovorky. Na sociálnych sieťach už medzitým kolovalo video z toaliet, na ktorých sú umývadlá plné injekčných striekačiek či balíčkov so zakázanou látkou erytropoetín (EPO), ktorá zvyšuje výkonnosť.

Preteky celkovo opustila polovica atlétov a obavy z komisárov sa prejavili aj pri vyhlasovaní najlepších, na ktoré viacerí medailisti pre istotu neprišli. Mnohí z nich pritom patria do mládežníckej či juniorskej kategórie, napríklad v súťaži kladivárov mladších ako 16 rokov zostal jediný súťažiaci.

Medializovaným prípadom sa už zaoberá aj Svetová antidopingová agentúra (WADA), ktorá kontaktovala zástupcov indickej atletiky so žiadosťou o vysvetlenie a s otázkami, ako plánujú problém riešiť.

Príbeh upozorňuje na masívny indický problém so zakázanými látkami v športe. V nepopulárnom rebríčku krajín, ktoré sú najviac poznačené dopingom, je India už druhá, hneď za Ruskom.

Pravidelný newsletter Výklus o behu a pohybe vychádza každý utorok, posielame ho aj e-mailom.


Osamelý šprintér vo finále stovky nebol jedinou kuriozitou, ktorá sa v hlavnom meste Indie odohrala po náhlom príchode dopingových komisárov.

Ešte absurdnejšie museli pôsobiť scény z behu junioriek na 3000 metrov prekážok, kde jedna z atlétok po príchode do cieľa ani nezastavila a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Atletika

Behanie

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie