V zákulisí hovorili aj o Ficovi. V Kyjive sa počas vojny stretli európski ministri zahraničných vecí

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
„Zvolávame historické stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ tu na Ukrajine, v kandidátskej krajine a budúcom členskom štáte EÚ, aby sme vyjadrili našu solidaritu a podporu ukrajinskému ľudu,“ napísal na svoj účet na sociálnej sieti X šéf úniovej diplomacie Josep Borrell.
Logisticky išlo o nesmierne zložitú operáciu, o ktorej sa raz možno bude učiť na policajných školách: dostať 27 vysokopostavených politikov na územie, kde okrem rakiet a vojenských stíhačiek nelietajú žiadne lietadlá a železničná trať aj stanice sú podľa Moskvy „legitímnym“ strategickým cieľom smrtiacich útokov, si vyžadovalo dokonalú prípravu a maximálne utajenie.
I keď o Borrellovom nápade sa šepkalo už niekoľko mesiacov, presný dátum nebol známy.
Ako prvé zaznamenali neobvyklý pohyb na východopoľskom nebi poľské médiá a používatelia sociálnych sietí. Služba Flightradar potvrdila väčší počet lietadiel v oblasti Lublinu. Do Kyjiva pricestoval aj slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský.
Žiadne záväzky, len reči a vyhlásenia
Rusko len v noci na pondelok útočilo zo vzduchu aj delostrelectvom na 150 ukrajinských obcí. Oproti minulým nociam však tentokrát drony a rakety nedopadali na Kyjiv a Kyjivskú oblasť, ani na Ľvivskú oblasť, cez ktorú západní politici cestujúci po zemi, respektíve po koľajniciach, z Poľska museli prejsť.
Niektorí pozorovatelia preto usudzujú, že Moskva bola o vysokopostavených zahraničných hosťoch na Ukrajine vopred informovaná.
Josep Borrell už na svojich kolegov v Kyjive čakal. Prišiel o niekoľko dní skôr, stihol navštíviť Odesu, ktorá teraz čelí opakovaným ruským raketovým útokom, a potom spolu s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom pripravoval náročnú akciu, hoci neformálne prebiehajúcu akciu.
I keď nebudú prijaté žiadne zásadné rozhodnutia ani podpísané nové dokumenty, podľa Borrella ide o nesmierne dôležitý brainstorming.
Hlavné témy sú tri: dlhodobá podpora Ukrajiny aj vo svetle možné obmedzenia pomoci USA vzhľadom na tamojšiu zložitú rozpočtovú situáciu, mierový plán prezidenta Volodymyra Zelenského a plnenie podmienok nutných na vstup Ukrajiny do EÚ. A hlavne: Únia chce demonštrovať, že stále stojí po boku Ukrajiny.
Demonštrácia jednoty Únie však zaškrípala už na začiatku, keď niektoré štáty dali najavo určitý odstup s tým, že