Denník N

Vývoj bojov (587. deň): Nie je to ako americký film. Ukrajinský snajper opisuje, ako zabíja ruských vojakov

Veliteľ Fedja z 3. samostatnej ukrajinskej útočnej brigády sa rozpráva s ukrajinským vojakom na frontovej línii v dedine Andriivka. Foto - TASR/AP
Veliteľ Fedja z 3. samostatnej ukrajinskej útočnej brigády sa rozpráva s ukrajinským vojakom na frontovej línii v dedine Andriivka. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Zo života ukrajinských ostreľovačov pri Bachmute.
  • BBC ukázala, ako vyzerá ich klasická akcia.
  • Rusi zrejme strácajú pri Bachmute sily, údajne tu odvolali veliteľa. 
  • Graf dňa: Ukrajinské útoky na Kryme.
  • Videá dňa: Ostreľovači pri Bachmute v meste aj v poli a ako vyzerá zničená Andrijivka.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 2. októbra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Ukrajinskí ostreľovači zrejme nie sú tí, ktorí rozhodnú túto vojnu. Majú však svoj význam. Okrem toho, že likvidujú dôležitých ruských vojakov na fronte, šíria medzi vojakmi strach. Nikdy si nemôžu byť istí, či na nich jeden z nich nemieri. Snajpera nevidia, jeho strelu nepočujú.

Ich obraz je často romantizovaný hollywoodskymi filmami. Ako reálne bojujú, sa pokúsil zobraziť portál Insider, ktorý na diaľku hovoril s jedným ostreľovačom z okolia Bachmutu. Z rovnakej jednotky spravili reportáž aj novinár a kameraman britskej BBC ešte v lete.

Ostreľovač sa predstavil svojím vojnovým menom Duch. Mnohé jeho vyjadrenia sa nedajú nezávisle overiť, z počutého však nie je dôvod predpokladať, že by vyslovene klamal.

„Nie je to ako americké filmy, ktoré romantizujú prácu ostreľovačov a ukazujú ju ako veľmi príťažlivú,“ hovorí Duch, veliteľ jednotky, ktorá pôsobí pri Bachmute. Podľa BBC má asi 20 členov (vojak pre Insider hovorí o nižších desiatkach), čo nie je veľa. Cvičili ich desať mesiacov a v Bachmute ich nasadili vo februári tohto roku, keď Rusi útočili na mesto, ktoré v máji napokon dobyli.

Ako hovorí Duch, spôsob boja v meste a teraz, keď útoky prebiehajú v poliach, je úplne iný. V mestskom boji

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie