Denník N

Slovenské voľby sú pre Česko varovaním. V niečom je na tom ešte horšie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Slováci využili svoje demokratické právo vyjadriť vo voľbách svoj názor na Matovičovu a Hegerovu vládu. Je to poučenie pre kabinet Petra Fialu, ktorý sa blíži k polovici svojho mandátu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je šéfredaktor českého Deníka N

Voľby v otvorených demokraciách často pôsobia dojmom nepredvídateľného, chaotického predstavenia, v ktorom divák len ťažko chápe hlavnú dejovú líniu a stráca sa v nej. Na jednu zákonitosť sa však možno spoľahnúť: takmer vždy sa menia na referendum o stranách alebo politikoch, ktorí mali v predchádzajúcom volebnom období vládnu zodpovednosť. Voliči hlasujú o tom, ako dobre sa im v ich očiach darilo.

Na prvý pohľad vyzerali slovenské voľby ako súboj Roberta Fica a Michala Šimečku, ako rozhodovanie o tom, či sa k moci vráti zdiskreditovaný expremiér, alebo dostane šancu strana s novým vedením, ktorá sa pred tromi rokmi ani nedostala do parlamentu.

Táto dilema však bola len dôsledkom názoru slovenských voličov na Matovičovu a Hegerovu vládu.

Pozrime sa na porovnanie volebných výsledkov strán, ktoré po predchádzajúcich voľbách zostavili vládu. OĽaNO, najsilnejšia vládna strana, klesla z 25-percentnej podpory na necelých deväť percent, Sme rodina klesla z ôsmich percent na dve, SaS si ako jediná vládna strana udržala približne rovnakú šesťpercentnú podporu voličov a strana Za ľudí sa rozhodla nekandidovať samostatne a vstúpila do koalície s OĽaNO. Demokrati bývalého premiéra Hegera získali menej ako tri percentá.

Trest za zlé vládnutie

Slovenskí voliči sa tento rok rozhodli potrestať nezodpovedný výkon moci stranami, ktorým zverili vládnutie v roku 2020. Urobili tak úplne racionálne a v súlade s tým, čo je zmyslom existencie otvorenej demokracie: vymeniť vládnu zostavu, ktorá zlyhala.

Voľby na Slovensku odhalili jednu kľúčovú pravdu. Na to, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie