Slovenské voľby sú pre Česko varovaním. V niečom je na tom ešte horšie

Slováci využili svoje demokratické právo vyjadriť vo voľbách svoj názor na Matovičovu a Hegerovu vládu. Je to poučenie pre kabinet Petra Fialu, ktorý sa blíži k polovici svojho mandátu.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]
Autor je šéfredaktor českého Deníka N
Voľby v otvorených demokraciách často pôsobia dojmom nepredvídateľného, chaotického predstavenia, v ktorom divák len ťažko chápe hlavnú dejovú líniu a stráca sa v nej. Na jednu zákonitosť sa však možno spoľahnúť: takmer vždy sa menia na referendum o stranách alebo politikoch, ktorí mali v predchádzajúcom volebnom období vládnu zodpovednosť. Voliči hlasujú o tom, ako dobre sa im v ich očiach darilo.
Na prvý pohľad vyzerali slovenské voľby ako súboj Roberta Fica a Michala Šimečku, ako rozhodovanie o tom, či sa k moci vráti zdiskreditovaný expremiér, alebo dostane šancu strana s novým vedením, ktorá sa pred tromi rokmi ani nedostala do parlamentu.
Táto dilema však bola len dôsledkom názoru slovenských voličov na Matovičovu a Hegerovu vládu.
Pozrime sa na porovnanie volebných výsledkov strán, ktoré po predchádzajúcich voľbách zostavili vládu. OĽaNO, najsilnejšia vládna strana, klesla z 25-percentnej podpory na necelých deväť percent, Sme rodina klesla z ôsmich percent na dve, SaS si ako jediná vládna strana udržala približne rovnakú šesťpercentnú podporu voličov a strana Za ľudí sa rozhodla nekandidovať samostatne a vstúpila do koalície s OĽaNO. Demokrati bývalého premiéra Hegera získali menej ako tri percentá.
Trest za zlé vládnutie
Slovenskí voliči sa tento rok rozhodli potrestať nezodpovedný výkon moci stranami, ktorým zverili vládnutie v roku 2020. Urobili tak úplne racionálne a v súlade s tým, čo je zmyslom existencie otvorenej demokracie: vymeniť vládnu zostavu, ktorá zlyhala.
Voľby na Slovensku odhalili jednu kľúčovú pravdu. Na to, aby