Denník N

Prečo vyhral Smer: Presvedčil nevoličov z roku 2020, oslovil aj bývalých priaznivcov OĽaNO (+ grafy voličských presunov)

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Za víkendovým víťazstvom Smeru je – okrem iného – aj schopnosť znovu zmobilizovať voličov, ktorí v roku 2020 voliť neboli. Je pravdepodobné, že vo veľkej miere išlo o bývalých voličov Smeru, ktorí po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a následných protestoch Za slušné Slovensko zostali rezignovaní.

Teraz ich Robert Fico znovu získal a tvorili až desatinu aktuálnych voličov Smeru. „Môžeme sa pozrieť na skupinu ľudí, ktorá hovorí, že sa volieb v roku 2020 nezúčastnila. Relatívne najúspešnejšou stranou medzi nimi je Smer, ktorý zmobilizoval 22 percent z nich,“ vraví Martin Slosiarik z Focusu.

„Moja hypotéza je, že časť voličov Smeru po udalostiach z roku 2018 počas volieb zostala doma. Časť z nich sa dnes Smeru podarilo vrátiť.“

Dáta vychádzajú z exit pollu, ktorý Focus počas volebnej soboty realizoval pre televíziu Markíza. Agentúra ich takzvane vážila podľa reálnych volebných výsledkov. To znamená, že podrobnejší pohľad na voličov bol štatistickou operáciou prispôsobený tomu, ako dopadli voľby.

Robert Fico so svojimi straníkmi v nedeľu popoludní prvýkrát komentoval výsledky volieb. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kam sa presúvali voliči

Pozrime sa bližšie na porovnanie voličského správania v rokoch 2020 a 2023. Až 60 percent aktuálnych voličov Smeru hlasovalo za túto stranu aj v roku 2020. Ficova strana ďalej čerpala z ľudí, ktorí v roku 2020 k voľbám neprišli, tí tvorili desatinu hlasov pre Smer v roku 2023.

Nasledovali bývalí voliči

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

KDH

OĽaNO

Progresívne Slovensko

SaS

Smer

SNS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie