Denník N

Maďarský pohľad na to, ako Fico vyhral voľby

Robert Fico počas bujarej oslavy víťazstva. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico počas bujarej oslavy víťazstva. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ako Maďarka som sledovala slovenské voľby a mala som pri tom veľmi známy pocit.

Sledujem prílev dát, tabuľky, grafy a mapy volebných expertov a cítim sa ako v trochu ošúchanom Matrixe východnej Európy, kde sa slepačia polievka je lyžicou zo zaváraninového pohára. Čísla prichádzajú, kŕčovito si refreshujem údaje štatistického úradu. Údaje však prichádzajú strašne pomaly, až skoro ráno bude isté, čo je v skutočnosti jasné už okolo pol jednej v noci.

Túto situáciu ako obyvateľka Maďarska, ktorá strávila viac ako dvadsať rokov v maďarských médiách, a ako maďarská volička už veľmi dobre poznám.

Ako najpravdepodobnejšia možnosť sa javí tá, ktorú máme v Maďarsku bez prerušenia od roku 2010: že vznikne populistická, proruská vláda, ktorá je nepriateľská k LGBTI+ a novinárom.

Aj uplynulých štvoro volieb v Maďarsku som strávila v redakcii veľkých spravodajských novín, len nie v Bratislave, ale v Budapešti.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Viktor Orbán

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie