Denník N

Skaza Náhorného Karabachu alebo ako možno v roku 2023 etnicky vyčistiť územie

Foto N - Andrej Bán
Foto N – Andrej Bán

Spomínam na štát-neštát, ktorý 1. januára 2024 prestane existovať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Sledujem s hrôzou masy Arménov, viac ako stotisíc ľudí, ktorí všetkými možnými spôsobmi utekajú z enklávy Náhodný Karabach, ktorá de iure leží v Azerbajdžane.

Napísať, že odchádzajú, by bol nepatričný eufemizmus. Oni preventívne z obáv pred etnickými čistkami, aké sú zapísané v ich génoch, v ich pamäti, hromadne utekajú. Už nikdy sa zrejme do svojich domovov nevrátia. Sľubom Baku neveria.

Azerbajdžan v priebehu jedného dňa vojnu vyhral. Blitzkrieg znamená exodus, aký medzinárodné spoločenstvo v 21. storočí za žiadnych okolností nemalo dopustiť.

Na pozadí ruskej agresie na Ukrajine ide o opomínanú katastrofu. Sedem poznámok k územiu, ktoré som pred dvanástimi rokmi navštívil.

Po prvé, Gruzínsko a Arménsko boli v 4. storočí prvé kresťanské krajiny na svete. Náhorný Karabach je doslova posiaty chačkharmi, kamennými krížmi osadenými v zemi. Dobre, historické fakty nemôžu odôvodňovať dnešné územné nároky, to by sa medzinárodné spoločenstvo rozpadlo na vzájomne bojujúce kmene.

Náboženská a kultúrna história Arménov na tejto planine je však nesporná.

Po druhé, arménsku enklávu Náhorný Karabach k Azerbajdžanu v minulom storočí pričlenil Stalin. Násilne, ako inak.

Išlo o jednu z nôh vsunutú boľševickým vedením v Moskve do dverí zväzových republík, o zárodok rozbrojov medzi susedmi po prípadnom rozpade Impéria. To sa aj napokon začalo rozpadať práve tu, pod Kaukazom. Podľa ruského expremiéra Nikolaja Ryžkova sa kolaps Sovietskeho zväzu začal, keď centrum v Moskve nechcelo alebo možno chybne počulo v roku 1988 hlas zvonov z Karabachu.

Po tretie, tie dva znepriatelené národy si príliš nemajú navzájom čo vyčítať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boj o Náhorný Karabach

Svet

Teraz najčítanejšie