Denník N

Úspech OĽaNO v osadách nie je len o päťsto eurách. Rómom za Matoviča rástli výplaty a volili aj proti rasistickým rečiam Fica

Obyvateľka košického Luníka IX s volebným tričkom OĽaNO. Foto N - Peter Lázár
Obyvateľka košického Luníka IX s volebným tričkom OĽaNO. Foto N – Peter Lázár

Tieto voľby sú aj emancipáciou rómskej strednej triedy, hovorí výskumník Tomáš Hrustič, ktorý sa už viac ako dvadsať rokov venuje rómskej politike. Hovorí, že ostatné strany podcenili kampaň v teréne.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Parlamentné voľby priniesli rôzne pozoruhodné výsledky. Medzi ne patria aj mimoriadne vysoké čísla, ktoré dosiahlo OĽaNO v obciach, kde je dominantné rómske obyvateľstvo.

Hnutie Igora Matoviča získalo celoslovensky vo voľbách necelých 9 percent, ale napríklad v obci Lomnička (okres Stará Ľubovňa) 92 percent, na košickom Luníku IX to bolo až 91 percent a v dvoch obciach v okrese Košice-okolie v Kecerovciach 86 percent a v Rankovciach 78 percent.

Hneď po voľbách sa vyrojili rýchle vysvetlenia, že rómski voliči boli určite zmanipulovaní, že išli voliť v presvedčení, že za to dostanú 500 eur, od úžerníkov si vraj preto vopred požičali peniaze. Hovorilo sa aj o nákupných poukážkach do supermarketu alebo všeobecne o volebnej korupcii.

V skutočnosti sa ukazuje, že odpoveď je oveľa komplikovanejšia. Hovorili sme s mnohými obyvateľmi osád a get, hovorili sme s ľuďmi, ktorí roky pracujú s Rómami, a aj s kandidátmi OĽaNO, ktorí sa prekrúžkovali do parlamentu.

Viacerí ľudia hovoria, že obyvatelia osád chápali 500 eur za voľby iba ako prísľub v prípade, že Matovič bude premiérom.

Jedným zo zásadných zistení je, že tieto voľby ukazujú aj emancipáciu rómskej strednej triedy.

Luník IX, Kecerovce: Veď tých 500 eur Matovičovi ani neprešlo

Dvadsiatnik Róbert Horváth býva na Luníku IX. Volil OĽaNO, tak ako aj v roku 2020, lebo „Smer vládol dvanásť rokov a nespravil nič, zatiaľ čo OĽaNO s Matovičom urobili pre nás aspoň niečo“.

Nikto mu nesľuboval 500 eur, ak pôjde voliť. Ani iní ľudia si to podľa neho nemysleli, lebo na sídlisku sa o tom nerozprávalo. Neevidoval žiadnu predvolebnú akciu, takže mu ani nikto nič neponúkal.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie