Denník N

Šéf ruskej tajnej služby zasiahol do kampane počas moratória. Záležalo mu, aby vyhral Fico, hovoria experti

Robert Fico a Sergej Naryškin na archívnej fotografii z Moskvy z roku 2015. V tom čase bol predsedom ruskej dumy. Foto - TASR/AP
Robert Fico a Sergej Naryškin na archívnej fotografii z Moskvy z roku 2015. V tom čase bol predsedom ruskej dumy. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Nestáva sa často, aby tajné služby otvorene vstupovali do predvolebnej kampane zahraničnej krajiny a útočili na konkrétne politické strany.

Krátko pred voľbami u nás sa to stalo: ruská tajná služba SVR (Služba zahraničnej rozviedky) otvorene komentovala dianie na Slovensku. V prvý deň volebného moratória vo štvrtok 28. septembra riaditeľ ruskej tajnej služby Sergej Naryškin otvorene zaútočil na Progresívne Slovensko a obvinil amerického prezidenta Joea Bidena zo zasahovania do slovenskej politiky.

Zároveň vyhlásil, že voľby u nás sa sotva dajú považovať za demokratické. Takýto neskrývaný a priamy pokus ruských tajných služieb ovplyvniť priebeh volieb Slovenská republika ešte nezažila.

Slovenská diplomacia Rusku: prestaňte šíriť lži

Vyhlásenie Naryškina ostro odsúdila slovenská diplomacia, ktorá si na ministerstvo predvolala veľvyslanca Ruskej federácie. Ten so zdôvodnením, že je chorý, poslal svojho zástupcu.

„Rezort diplomacie ostro protestuje proti lživému vyhláseniu ruskej rozviedky, ktoré spochybňuje integritu slobodných a demokratických volieb na Slovensku. Takéto vedome šírené dezinformácie považujeme za neprípustné zasahovanie Ruskej federácie do volebného procesu v Slovenskej republike, ktorá ako nezávislý, suverénny a demokratický štát zaručuje svojim občanom spravodlivý a transparentný priebeh volieb,“ vyhlásilo slovenské ministerstvo zahraničných vecí.

Slovenské ministerstvo zároveň Ruskú federáciu vyzvalo, aby prestala s dezinformačnými aktivitami namierenými proti Slovensku. „Takéto konanie podkopáva vzájomné vzťahy a je v rozpore s princípmi medzinárodných vzťahov.“

Čo presne chcel Naryškin svojím vyhlásením povedať a čo tým sledoval?

Spýtali sme sa zahraničných expertov na ruské tajné služby a vypýtali si aj reakciu Spojených štátov, ktoré podľa Moskvy vyvíjali nátlak v prospech strany Progresívne Slovensko.

Naryškin: Ťažko považovať voľby na Slovensku za demokratické

Najprv si ešte dopovedzme, čo všetko Naryškin bez akýchkoľvek dôkazov vyhlásil. Skonštatoval, že Washington zjavne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ruskí špióni

Vojna na Ukrajine

Voľby 2023

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie