Denník N

Vláda zavádza kontroly na hranici s Maďarskom. Európe to neprinesie veľký efekt, vraví premiér

Policajná kontrola na priechode Bratislava - Čunovo a Rajka medzi Slovenskom a Maďarskom. Polícia si všíma najmä dodávky. Foto - TASR
Policajná kontrola na priechode Bratislava – Čunovo a Rajka medzi Slovenskom a Maďarskom. Polícia si všíma najmä dodávky. Foto – TASR

Od štvrtka až do 14. októbra budú policajti aj vojaci robiť náhodné kontroly na slovensko-maďarských priechodoch.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po Poľsku, Česku a Rakúsku pristupuje k dočasnej kontrole hraníc aj Slovensko. Od štvrtka do 14. októbra (budúcej soboty) sa obnovia kontroly na hranici s Maďarskom. Nepôjde o uzavretie hraníc, ale o náhodné kontroly.

Na stredajšom rokovaní vlády to schválil dosluhujúci kabinet Ľudovíta Ódora. Dôvodom je zvýšený počet nelegálnych migrantov, ktorí na slovenské územie prichádzajú práve od nášho južného suseda. Nelegálni migranti Slovenskom len prechádzajú ďalej na západ, najčastejšie do Nemecka.

Vláda svojím rozhodnutí zareagovala aj na obnovené kontroly na našich hraniciach s Poľskom, Českom a Rakúskom. Tri susedné krajiny ich zaviedli v stredu o polnoci, platiť by mali do 13. októbra. Nie je však vylúčené, že budú pokračovať aj po tomto dátume.

Ódor: Veľký efekt to mať nebude

Premiér Ľudovít Ódor v utorok na zavedenie kontrol reagoval slovami o tom, že je potrebné európske riešenie. Aj o deň neskôr a po schválení kontrol na slovensko-maďarskej hranici hovorí, že nelegálna migrácia sa musí riešiť najmä na vonkajších hraniciach Schengenu.

Zavádzanie kontrol na vnútorných hraniciach Schengenu bude podľa premiéra pre každú krajinu znamenať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ľudovít Ódor

Migrácia

Slovensko

Teraz najčítanejšie