Denník N

Príbehy z celého sveta na jednom mieste: V Bratislave sa začína bienále ilustrácií s viacerými novinkami

Ceny pre laureátov a laureátky BIB. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ceny pre laureátov a laureátky BIB. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Neexistuje žiadna iná udalosť, ktorá by do Bratislavy priniesla toľko vizuálnej a kultúrnej rozmanitosti. Bienále ilustrácií Bratislava, ktoré sa práve začína, ponúka ilustrácie autorov a autoriek z 36 krajín sveta.

Aktuálny ročník prešiel niekoľkými zmenami a vylepšeniami – okrem hlavného miesta konania sa zmenili aj podmienky pre ilustrátorov a ilustrátorky a takisto návštevníkov. Po prvýkrát má Bienále mobilnú aplikáciu, skutočne veľkorysý katalóg, novú vizuálnu identitu aj knihy, v ktorých si môžete listovať.

„Bienále má dlhú tradíciu, na ktorú sú mnohí zvyknutí a ktorú rešpektujeme, no cítili sme aj hlad po novom vzduchu,“ vraví Zuzana Liptáková, riaditeľka Bibiany – Medzinárodného domu umenia pre deti, ktorý BIB organizuje.

Prehliadka najlepšej detskej ilustrácie na Slovensku sa tak približuje k 21. storočiu, čo už veľmi potrebovala.

Bibiana – Medzinárodný dom umenia pre deti v centre Bratislavy, kde je hlavná súťažná prehliadka BIB 2023. Foto N – Tomáš Benedikovič
Zuzana Liptáková, riaditeľka Bibiany. Foto N – Tomáš Benedikovič
Výstava súťažných prác bienále. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prvýkrát „doma“

Bienále pozostáva z viacerých výstav a sprievodných podujatí. Tým hlavným je súťažná prehliadka, do ktorej sa tento rok prihlásilo 275 ilustrátorov a ilustrátoriek z celého sveta.

Po prvýkrát ich diváci uvidia v priestoroch Bibiany v centre Bratislavy. V minulosti súťažná prehliadka vystriedala viacero lokalít, v posledných rokoch to bol Bratislavský hrad, predtým Dom umenia.

Bibiana síce nie je úplne ideálny priestor

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie