Denník N

Vývoj bojov (588. deň): Útočiaci Ukrajinci by mali mať podľa poučiek trojnásobné straty, ale majú ich menšie ako Rusi

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Hoci útočia Ukrajinci, ťažšie straty majú Rusi.
  • Čiernomorská flotila je po útokoch mimo hry – časť sa presunula do iných prístavov, do a z Ukrajiny sa plavia nákladné lode.
  • Pri Robotynom Rusi hlásili silný útok, pri Bachmute front stojí na železnici a jazerách.
  • Graf dňa – analýza úspešnosti protivzdušnej obrany proti ruským dronom, raketám a strelám s plochou dráhou letu.
  • Mapy dňa – Robotyne a Kliščijivka.
  • Videá dňa – otec sa lúči s dcérou; útok na ukrajinské veliteľské stanovisko; ukrajinské rakety zostreľujú šahíd; raketa S-200 proti pozemným cieľom.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 3. októbra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Od začiatku ukrajinskej ofenzívy sú straty ruskej armády vyššie ako ukrajinské. V bojoch, aké práve prebiehajú v Zaporižskej oblasti a pri Bachmute, je vo výhode brániaca sa strana. Útočiaci Ukrajinci prekonávajú dobre pripravený systém opevnení, čo je veľmi zdĺhavé a nákladné. Tradične sa uvádza, že straty útočníkov voči stratám obrancov sú v takýchto bojoch v pomere 3:1.

Ak by táto poučka platila aj tentoraz, už dávno by bolo po ofenzíve. Ukrajinci by si také veľké straty nemohli dovoliť. Nielenže by otriasli morálkou armády, ale tá ani nemá toľko ťažkých zbraní, aby ešte mala s čím bojovať.

Ofenzíva sa začala 4. júna a prvý týždeň sa skončil zle – Ukrajinci počas neho stratili niekoľko Leopardov a okolo 20 Bradleyov. Ak by pokračovali rovnakým tempom, bol by to masaker bez úžitku. Následne zmenili taktiku a pomer strát sa začal obracať v ich prospech.

Ruský portál Meduza analyzoval videá o stratách z jedného „proruského” a jedného „proukrajinského” zdroja. Nie je medzi nimi nami používaný Oryx, ktorého údaje nakoniec porovnáme so závermi Meduzy.

Jej analýza porovnáva straty v troch kategóriách v 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre

Teraz najčítanejšie