Denník N

Vo Vatikáne sa začala synoda, ktorá môže zmeniť cirkev. Prvýkrát na ňu prizvali ženy a laikov

Mníška sleduje z terasy svätú omšu, ktorú celebruje pápež František pri príležitosti začiatku biskupskej synody na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Foto - TASR/AP
Mníška sleduje z terasy svätú omšu, ktorú celebruje pápež František pri príležitosti začiatku biskupskej synody na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Foto – TASR/AP

Trojtýždňové stretnutie za zatvorenými dverami prinesie diskusie o citlivých témach.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pápež František v stredu otvorili synodu cirkvi. Stretnutie delegátov z celého sveta má priniesť odpovede na otázky o budúcnosti katolíckej cirkvi, no ukazuje skôr na to, ako je rozdelená.

Tí pokrokovejší dúfajú, že povedie k väčšiemu zastúpeniu žien vo vedúcich funkciách, zatiaľ čo konzervatívci varujú, že doktrínu môžu ohroziť témy sexuálnych menšín či zmeny v cirkevnej hierarchii.

Viac žien

Len výnimočne vyvolá stretnutie vo Vatikáne toľko nádeje, rozruchu a strachu ako trojtýždňové stretnutie za zatvorenými dverami, napísal britský denník Independent a upozornil, že sa neočakáva, že účastníci prijmú nejaké záväzné rozhodnutie. Ide len o prvé zasadnutie, ktoré odštartovalo dvojročný proces v cirkvi.

Napriek tomu sa o stretnutí vo Vatikáne hovorí ako o rozhodujúcom momente pontifikátu pápeža Františka.

Pozornosť si vyslúžilo ešte pred tým, ako sa vôbec začalo, pretože František rozhodol, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie