Denník N

Volebná noc bola hrozná, hovoria členovia komisií o čakaní na potvrdenie výsledkov. K ďalším voľbám už možno neprídu

Volebná miestnosť v Chorvátskom Grobe pri Bratislave. Foto N - Tomáš Hrivňák
Volebná miestnosť v Chorvátskom Grobe pri Bratislave. Foto N – Tomáš Hrivňák

Celkové výsledky volieb boli skôr ako v roku 2020, vysvetľuje Štatistický úrad a zdôrazňuje, že najdôležitejšie je spočítať hlasy kvalitne, aby nikto nespochybňoval voľby.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Parlamentné voľby v sobotu mali byť zlomové aj v tom, že mali byť omnoho viac digitálne ako kedykoľvek doteraz. A očakávania boli, že budeme aj výrazne rýchlejšie poznať výsledky.

Namiesto toho v mnohých volebných okrskových komisiách sedeli ich členovia dlho do noci a pozerali sa na krútiace sa koliesko v počítači – keď nevedeli odoslať výsledky ďalej. Priebežné výsledky volieb nabiehali v noci zo soboty na nedeľu pomaly.

Oficiálne vysvetlenie Štatistického úradu je, že celý proces spracovania výsledkov parlamentných volieb trval 10 hodín a 38 minút, teda o 1 hodinu a 17 minút menej ako v roku 2020. A že podstatnejšie ako rýchlosť je v tomto prípade, aby výsledky spočítali kvalitne a spoľahlivo.

Boli to prvé parlamentné voľby, v ktorých členovia okrskových komisií nemuseli v noci cestovať s papierovou zápisnicou do sídla okresnej volebnej komisie a čakať, kým sa zápisnica zdigitalizuje. Digitálnu kópiu vyhotovila každá komisia priamo vo volebnej miestnosti a odoslala ju Štatistickému úradu cez Integrovaný volebný informačný systém (IVIS), ktorý je sám schopný automaticky zachytiť niektoré logické chyby.

Predčasné voľby mali pokojný priebeh, médiá vyhlásili víťaza ešte v nedeľu skoro ráno a štátna volebná komisia oficiálne potvrdila výsledky v nedeľu poobede.

Členovia niektorých volebných komisií však mali inú skúsenosť a hrozia, že k ďalším voľbám už určite neprídu.

Zapisovateľ: Bol som pripravený zavrieť počítač a na voľby sa vykašlať

Do komisií

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie