Denník N

Maďari na Slovensku ešte nikdy neboli takí politicky izolovaní ako teraz. Hlavne ak na nich zabudnú aj liberáli

Predseda Aliancie Krisztián Forró, lídri Modrých a Mosta-Híd László Sólymos a Mikuláš Dzurinda a predseda Maďarského fóra Zsolt Simon. Foto - TASR a FB
Predseda Aliancie Krisztián Forró, lídri Modrých a Mosta-Híd László Sólymos a Mikuláš Dzurinda a predseda Maďarského fóra Zsolt Simon. Foto – TASR a FB

Maďarské strany utrpeli v parlamentných voľbách najväčšiu porážku od vzniku Slovenska a viacerí politici Aliancie už hovoria, že v budúcnosti nemôžu kandidovať samostatne.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Maďarské strany na Slovensku sa ocitli v hlbokej kríze. Táto veta platila už aj v roku 2020, ale situácia sa odvtedy nezlepšila, skôr sa zhoršila.

Najprv sa pozrime na čísla, lebo sú naozaj výstižné.

V roku 2016 mali strany SMK a Most-Híd spolu ešte 275-tisíc voličov. SMK sa síce nedostala do parlamentu, ale Most – aj vďaka slovenským voličom – áno. V roku 2020, keď Most opustila väčšina slovenských voličov, získali strany Maďarská komunitná spolupatričnosť a Most spolu takmer 172-tisíc hlasov. Znamenalo to, že ani jedna z nich sa do parlamentu nedostala.

V roku 2023 kandidovali už tri strany: Aliancia, Most-Híd s Modrými Mikuláša Dzurindu a Maďarské fórum s ďalšími stranami, ale dostali ešte menej hlasov. Spolu to bolo iba 142-tisíc.

Je to obrovský prepad. Ak sa pozrieme ešte ďalej do minulosti, stará SMK na vrchole svojej popularity v roku 2002 získala 321-tisíc hlasov. V roku 2010 sa strany SMK a Most-Híd ešte spolu dokázali priblížiť k tomuto výsledku (spolu 315-tisíc hlasov), ale tým sa zlaté časy skončili.

Koniec zlatých časov

Prinajmenšom do roku 2016 stáli maďarské strany na strane moderného demokratického Slovenska. Podporovali ekonomické reformy, západnú orientáciu, uplatňovanie ľudských práv a rozvoj regiónov. Bol to dôležitý odkaz pre Maďarov i Slovákov o tom, že spoločnú krajinu môžeme spravovať spoločne. Bola to cesta od národného štátu, v ktorom žijeme izolovane vedľa seba, k občianskemu Slovensku, v ktorom nesieme zodpovednosť aj za druhých.

Toto však dokázala zabezpečiť iba stabilná maďarská politika na Slovensku,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maďarská aliancia

Modrí, Most-Híd

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie