Denník N

Šesť scenárov zostavovania vlády: Vyzerá to stále na vládu Smeru a Hlasu

Michal Šimečka sa pozerá, ako si podávajú ruky Robert Fico a Peter Pellegrini v debate TA3. Foto N - Tomáš Benedikovič
Michal Šimečka sa pozerá, ako si podávajú ruky Robert Fico a Peter Pellegrini v debate TA3. Foto N – Tomáš Benedikovič

Líder Hlasu Peter Pellegrini bojuje o kreslo premiéra. Rozhovory sa môžu naťahovať, či už bude vláda Smeru, alebo PS.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Štyri dni po voľbách nie je isté, kto bude vládnuť, istý posun zatiaľ nastal v tom, že už sa niektoré koaličné možnosti dajú vylúčiť – štvorkoalícia Smer, Hlas, SNS, KDH a trojkoalícia Smer, Hlas, KDH.

Možnosť, že by vznikla vláda Progresívneho Slovenska, Hlasu, KDH a SaS, sa mierne zvýšila, stále je to však menej pravdepodobná koalícia.

Stále teda platí, že je pravdepodobnejšie, že na Slovensku bude vládnuť Smer a Hlas. Prečo nepíšeme o SNS? V kuloároch sa hovorí aj o tom, že by si takmer celý klub Slovenskej národnej strany, zložený okrem Andreja Danka len z nestraníkov, mohol adoptovať politický predátor Robert Fico. Bol by to krok smerom ku koalícii Smeru a Hlasu a nemusí ísť o zložitú záležitosť.

1. Ficova vláda s Hlasom a SNS (79) – Smer (42), Hlas (27), SNS (10)

Stále najpravdepodobnejšou možnosťou je teda vláda Smeru s Hlasom, ktorú by viedol predseda víťaznej strany Robert Fico. Od prezidentky dostal na zostavovanie vlády čas do 16. októbra, v stredu mu zostávalo ešte 12 dní. Líder Smeru má chrípku, čo je pre organizáciu rozhovorov istá prekážka, nie však neprekonateľná.

Informáciu, že by Fico súhlasil s tým, že predsedom vlády nebude on, ale Peter Pellegrini, nemáme, no veľa sa o nej špekuluje. Ľudia z prostredia týchto strán predpokladajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

KDH

Progresívne Slovensko

SaS

Smer

SNS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie