Denník N

Newsfilter: Poverenie má Fico, ale vládu zostavuje Pellegrini

Peter Pellegrini. Foto N - Tomáš Benedikovič
Peter Pellegrini. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Poverenie síce má Fico, ale vládu zostavuje Pellegrini. 2. Policajti prišli ku Kollárovi aj k Borguľovi. 3. Ódor zverejnil sľubované lego.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš vianočné darčeky pre tých, čo milujú život vonku? Navštív wilderoben.sk a využi 10% zľavu s kódom ‘Vianoce’

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Poverenie má Fico, ale vládu v skutočnosti zostavuje Pellegrini

Do uzávierky Newsfiltra sa neobjavila žiadna nová informácia, ktorá by hovorila niečo zásadne nové o tom, akú vládu bude mať Slovensko po sobotných voľbách. Stále platí, že oficiálne poverenie od prezidentky Zuzany Čaputovej na zostavenie vlády má predseda Smeru Robert Fico, ale s politickými stranami neoficiálne rokuje aj druhý v poradí predseda PS Michal Šimečka.

A hoci je to takto, v skutočnosti je to predseda Hlasu Peter Pellegrini, ktorý rozhodne.

Pellegrini sa už pred voľbami netajil tým, že chce byť premiérom, aj keď voľby nevyhrá. Teraz čaká na to, v ktorej vláde dostane takúto šancu.

Čo robí Smer: Predseda Smeru Robert Fico oznámil, že má ťažkú chrípku, no nepochybne aj chorý Fico rokuje. Čas, ktorý dostal od prezidentky, sa kráti. Dá sa predpokladať, že po prvom stretnutí s Petrom Pellegrinim, kde boli len oni dvaja, predseda Smeru rokuje s poslaneckým klubom „SNS“.

Ak bude dokonale úspešný, nemali by sme byť prekvapení, ak títo poslanci, ktorých so SNS vlastne nič podstatné nespája, v najbližších dňoch rovno prejdú do Smeru. Fico by tak ukázal Pellegrinimu, že jeho obavy, že by vláda nebola stabilná, nie sú na mieste.

Otázne však je, či Fico ponúkne Pellegrinimu aj pozíciu premiéra. Smer získal vo voľbách 22,94 percenta, Hlas 14,7 percenta. To je rozdiel 8,24 percenta. Dosť veľký na to, aby to, že Fico nebude premiérom, nevedel rozdýchať nielen on, ale ani jeho voliči.

Progresívne Slovensko: Predseda PS Michal Šimečka v utorok v rozhovore pre RTVS zopakoval svoje stanovisko z pondelka – stretol sa už s predsedami Hlasu, SaS aj KDH a nevidí taký problém, ktorý by im bránil stretnúť sa znovu. Ďalšie rokovania schválilo v pondelok večer aj predsedníctvo PS.

Najmä stretnutia s KDH budú pre Šimečku dôležité. Ak by mali strany spolu vládnuť, musia byť, samozrejme, dopredu dohodnuté aj o kompromisoch v kultúrno-etických témach.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Kollár

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie