Denník N

Hovoril, že NATO prežíva mozgovú smrť. Vojna však z Macrona spravila lídra širšej integrácie

Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Foto - TASR/AP
Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Píše Emily Rauhalová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron nie je obzvlášť známy tým, že by si vedel priznať chyby. Takže keď predniesol mierne kajúcny prejav o Rusku a Ukrajine, svet zbystril pozornosť.

Odkedy Rusko spustilo svoju inváziu, Macron vyvolal hnev a prevracanie očí trvaním na myšlienke, že ruského prezidenta Vladimira Putina možno od vojny odhovoriť.

Po viac než roku však na Slovensku počas medzinárodnej konferencie Globsec Macron vravel, že západná Európa zlyhala, keď nepočúvala varovania o Rusku, a chválil NATO – alianciu, o ktorej kedysi vyhlásil, že prežíva mozgovú smrť.

Keď potom Francúzsko podporilo ukrajinskú snahu vstúpiť do NATO razantnejšie, než sa čakalo, niektorí sa začali pýtať: Zmenila vojna Macrona?

Spojenci v tom stále nemajú jasno.

Odpoveď na otázku, akú pozíciu Macron a Francúzsko zastávajú vo vzťahu k Ukrajine, sa možno dozvieme tento týždeň. Európski lídri sa totiž zídu v Španielsku, aby diskutovali o tom, ako v najbližších mesiacoch a rokoch priblížiť Ukrajinu a iné štáty k európskym štruktúram.

Francúzsko chce byť jedným z lídrov rozhovorov o rozširovaní Európskej únie. Taktiež vyjadruje silnú podporu členstvu Ukrajiny v NATO. A hovorí, že bude pri Ukrajine stáť dovtedy, „kým nezvíťazí“.

Tieto postoje sú prekvapujúce, pretože Francúzsko často vyjadrovalo voči NATO protichodné stanoviská a v minulosti blokovalo plány na rozšírenie Európskej únie.

Niektorí analytici francúzsku názorovú otočku prirovnávajú k nemeckému výrazu „zeitenwende“ (v preklade bod zlomu – pozn. red.), čím odkazujú na výraznú zmenu nemeckej politiky v oblasti obrany po vypuknutí invázie.

Mnohí spojenci sa však stále čudujú, prečo Macronovi trvalo tak dlho, kým si to všetko uvedomil, a pýtajú sa, či pri pokračovaní vojny dodrží slovo a bude Ukrajine ďalej dodávať zbrane.

Jeden vysokopostavený európsky predstaviteľ hovorí, že spojenci nebudú presvedčení, pokým Francúzsko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Emmanuel Macron

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie