Denník N

Začal v štyridsiatke, od Maďarska na Gerlach prebehol za 30 hodín. Utekám niekam, nie pred niečím, hovorí vytrvalec Hatala

Martin Hatala (úplne vpravo) so svojím podporným tímom na vrchole Gerlachovského štítu. Foto - archív M. H.
Martin Hatala (úplne vpravo) so svojím podporným tímom na vrchole Gerlachovského štítu. Foto – archív M. H.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa Martin Hatala v októbri 2011 ako 37-ročný bez adekvátneho tréningu a výbavy postavil na štart svojho prvého polmaratónu v živote, v Košiciach ho vtedy dokončil za 1:58:59 hod. S behom dovtedy nemal žiadne skúsenosti a bola to preňho poučná lekcia.

„Išlo o moje vôbec prvé preteky v živote a absolvoval som ich vlastne z trucu. Nemal som natrénované, behal som bez hodiniek iba pár kilometrov týždenne. Obliekol som si dlhé nohavice, tričko s dlhým rukávom a obyčajné tenisky. Pred štartom sa ma jeden pán pýtal, či chcem zomrieť. Vravím mu, že v októbri o deviatej ráno je v Košiciach zima. Vtedy som netušil, že po pár minútach sa telo zahreje. Bol to masaker. Postupne som to zo seba začal dávať dolu a do cieľa som dobehol v boxerkách,“ spomína.

Teraz v prvú októbrovú nedeľu, čiže o dvanásť rokov neskôr, finišoval v Košiciach časom 2:45:13 hod. Ale už ako maratónec, teda na dvojnásobne dlhšej trati. Na budúci rok v máji oslávi päťdesiatku a jeho príbeh potvrdzuje, že vytrvalci dozrievajú vo vyššom veku.

Trénuje ho cyklistická legenda

Do štyridsiatky ho pritom aktívny šport veľmi nebavil. Popri manuálnej práci mechanika začal organizovanejšie behávať až v roku 2014. Tento druh športu, tak ako mnohí, si zvolil pre jeho dostupnosť. „Jednoducho si oblečieš tričko, kraťasy, obuješ tenisky a ideš. Keď skončíš, tak to isté, vyzlečieš sa, vyzuješ, dve minúty a hotovo,“ vysvetľuje.

Pochádza z ružomberskej mestskej časti Černová, aj preto máva vo výsledkovej listine uvedený klub Moji ľudia Černová. Žije v Liptovskej Sielnici a v jej okolí aj trénuje. Beháva tam takmer výlučne po asfaltovej ceste, najčastejšie smerom na horský priechod Huty, ktorý spája Liptov s Oravou.

V mesiacoch bez pretekov nabehá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Radíme športovcom

Turistika a outdoor

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie