Denník N

Zbláznili sa, vraví agent. V Trnave sa predstavia veľké hviezdy, ale aj to ukazuje, že Fenerbahce míňa priveľa

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Trnava vo štvrtok večer uvidí hviezdy svetového formátu. Proti domácemu Spartaku nastúpi v Európskej konferenčnej lige Fenerbahce Istanbul, jeden z tradičných tureckých klubov, ktorý má vo svojom kádri znova viacero hráčov so skúsenosťami z najväčších líg.

Hviezdni legionári v tureckom futbale však vždy boli témou – najmä preto, že turecké kluby ich kupujú, aj keď nemajú najlepšiu finančnú situáciu.

Teraz to ešte ovplyvnila nezvyčajná situácia na prestupovom trhu, keď európske hviezdy začali odchádzať do Saudskej Arábie. Míňanie Turkov sa až toľko nespomínalo, ale stále prináša otázniky.

Aj práve Fenerbahce prešlo počas leta významnou transformáciou. Do klubu prišli hráči ako Edin Džeko, Fred, Sebastian Szymanski, Dominik Livaković alebo aj pravé krídlo Cengiz Ünder, ktorého prestup z Olympique Marseille vyšiel na 15 miliónov eur. Fenerbahce nikdy v histórii za žiadneho hráča nezaplatilo viac. Okrem nich Fenerbahce získalo Ryana Kenta, Alexandera Djikuho aj srbského tvorcu hry Dušana Tadića, ktorý vo svojich 34 rokoch stále patril k najnebezpečnejším hráčom v holandskej Eredivisie.

Veľké míňanie je znakom obrovských ambícií klubu, ktorý sa napriek rozsiahlej tradícii aj fanúšikovskej základni už deväť rokov neradoval z majstrovského titulu. Futbaloví fanúšikovia v Turecku sú vždy ctižiadostiví a chcú, aby ich obľúbený tím vždy nakupoval hviezdy. Fenerbahce to teraz spravilo, otázkou však je, či mu to prinesie víťazstvo v lige. V minulej sezóne skončilo na druhej priečke za Galatasarayom.

Ešte pred pár rokmi sa Fenerbahce snažilo o to, aby získalo čo najviac mladých Turkov. Teraz dve mladé domáce hviezdy odišli. Brankára Altaya Bayındıra kúpil Manchester United, ale oveľa viac sa písalo o 18-ročnom ofenzívnom univerzálovi Ardovi Gülerovi, o ktorého sa zaujímala Barcelona aj Real Madrid, ale napokon sa rozhodol pre Real. Ten zaňho zaplatil 20 miliónov eur.

Peniaze za Gülera pomohli Fenerbahce financovať vlastné míňanie, hoci niektorí hráči prišli aj zadarmo. To platí napríklad o Edinovi Džekovi. Bosniansky útočník ešte pred štyrmi mesiacmi nastúpil vo finále Ligy majstrov v drese milánskeho Interu, ale tam mu následne vypršal kontrakt. Fenerbahce mu ponúklo zmluvu na dva roky, pričom za sezónu si má zarobiť viac ako 4 milióny eur.

Hodnota hráčov sa zvýšila

Szymanski (z Dinama Moskva) síce stál 9,75 milióna eur, iba o niečo menej Fenerbahce platilo za brazílskeho obrancu Rodriga Becaa z Udinese. Podobne vysokú hodnotu ako Ünder mal aj brazílsky záložník Fred, za ktorého Manchester United zinkasuje 10 miliónov eur a ďalších 5 miliónov v bonusoch.

Fenerbahce minulo veľmi veľa, hoci má notoricky známe problémy s peniazmi. Nebolo však osamotené: do nových hviezdnych hráčov investoval aj Galatasaray a Besiktas. „(V Turecku) sa zbláznili,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska konferenčná liga

Futbal

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie