Denník N

Ako prvá našla odvahu ilustrovať otázky, ktoré nemajú odpovede (+ foto)

Paloma Valdivia, ilustrácia z knihy Kniha otázok, Enchanted Lion Books, 2022
Paloma Valdivia, ilustrácia z knihy Kniha otázok, Enchanted Lion Books, 2022

Hlavnú cenu Bienále ilustrácie Bratislava získala ilustrátorka Paloma Valdivia z Čile. „Nie sú to len nádherné ilustrácie – je to vizuálna poézia,“ zhodla sa porota.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slávny čilský spisovateľ Pablo Neruda dokončil Knihu otázok v roku 1973 iba krátko pred svojou smrťou.

Jej názov nie je metaforický. Posledným veľkým literárnym dielom držiteľa Nobelovej ceny za literatúru sa naozaj stala „zbierka otázok“, nie však hocijakých.

„Kto kričal od radosti pri zrode modrej farby? Kde je stred mora? Prečo sa tam nelámu vlny? Ako sa volá kvet, ktorý poletuje z vtáka na vtáka?“

Sú plné bizarností a paradoxov, a viac než odpovede ponúkajú cestu do fantázie. Dá sa také niečo vôbec ilustrovať? Až dosiaľ to nikto neurobil. Prvou, ktorá dala často nezodpovedateľným otázkam Pabla Nerudu obraz, sa stala čilská ilustrátorka Paloma Valdivia.

Spôsob, akým Knihu otázok ilustrovala, ohromil aj porotu Bienále ilustrácií Bratislava. Udelili jej hlavnú cenu – Grand Prix BIB 2023. Ďalšie ceny putujú do Španielska, Izraela, Brazílie či Chorvátska.

Paloma Valdivia, ilustrácia z Knihy otázok, Enchanted Lion Books, 2022
Paloma Valdivia: Kniha otázok, Enchanted Lion Books, 2022
Paloma Valdivia, ilustrácia z Knihy otázok, Enchanted Lion Books, 2022

Najťažšie, čo som kedy urobila

Kniha vyšla vlani v anglicko-španielskej verzii v nezávislom vydavateľstve Enchanted Lion Books so zázemím v New Yorku, no dostupná je aj v našich kníhkupectvách.

Od svojho vydania už stihla pozbierať viacero ocenení vo svete vrátane titulu Najlepšia detská kniha roka 2022 podľa New York Times.

Básne Pabla Nerudu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie