Denník N

Predvolebný „deepfake“ nebol kvalitný, proti proruským kanálom zakročil štát. Čoskoro to môže byť horšie

Falošné video nenabralo až také masové šírenie len vďaka tomu, že naň včas upozornili štátni úradníci aj overovatelia faktov z projektu AFP Fakty.
Falošné video nenabralo až také masové šírenie len vďaka tomu, že naň včas upozornili štátni úradníci aj overovatelia faktov z projektu AFP Fakty.

Falošná nahrávka údajného telefonátu predsedu PS Šimečku a novinárky Denníka N Tódovej mala výbušný potenciál. Aj vďaka reakcii štátnych analytikov a overovateľov faktov však nezasiahla tak veľa ľudí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Snaha ovplyvniť voľby prostredníctvom umelej inteligencie je v predvolebnom súboji na Slovensku úplnou novinkou. Stalo sa tak počas volebného moratória, keď odhadom až 20 percent voličov nebolo rozhodnutých, za ktorú stranu budú hlasovať.

Neznámy aktér s použitím nástrojov umelej inteligencie vytvoril špecifický typ hoaxu, ktorému sa hovorí deepfake.

S využitím neregulovanej siete Telegram a následne aj čiastočne regulovaného Facebooku, TikToku, Instagramu či Youtubu sa pokúsil dostať medzi státisíce ľudí rozhovor, ktorý v skutočnosti nikdy neprebehol.

Išlo o umelo vytvorenú nahrávku telefonického rozhovoru o manipulácii volebných výsledkov medzi predsedom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom a novinárkou Denníka N Monikou Tódovu.

Za očividný podvrh označila túto nahrávku stránka polície či overovatelia faktov z agentúry AFP aj obaja aktéri rozhovoru.

S odstupom týždňa je známe, ako sa príspevok šíril medzi užívateľmi sociálnych sietí, aj to, že rýchlosť šírenia bola v prvých hodinách enormná. „Rozhodne išlo o najvirálnejší jednotlivý kus v rámci celej kampane, ktorý priživoval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie