Predvolebný „deepfake“ nebol kvalitný, proti proruským kanálom zakročil štát. Čoskoro to môže byť horšie

Falošná nahrávka údajného telefonátu predsedu PS Šimečku a novinárky Denníka N Tódovej mala výbušný potenciál. Aj vďaka reakcii štátnych analytikov a overovateľov faktov však nezasiahla tak veľa ľudí.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Už len do konca týždňa môžete podporiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]
Snaha ovplyvniť voľby prostredníctvom umelej inteligencie je v predvolebnom súboji na Slovensku úplnou novinkou. Stalo sa tak počas volebného moratória, keď odhadom až 20 percent voličov nebolo rozhodnutých, za ktorú stranu budú hlasovať.
Neznámy aktér s použitím nástrojov umelej inteligencie vytvoril špecifický typ hoaxu, ktorému sa hovorí deepfake.
S využitím neregulovanej siete Telegram a následne aj čiastočne regulovaného Facebooku, TikToku, Instagramu či Youtubu sa pokúsil dostať medzi státisíce ľudí rozhovor, ktorý v skutočnosti nikdy neprebehol.
Išlo o umelo vytvorenú nahrávku telefonického rozhovoru o manipulácii volebných výsledkov medzi predsedom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom a novinárkou Denníka N Monikou Tódovu.
Za očividný podvrh označila túto nahrávku stránka polície či overovatelia faktov z agentúry AFP aj obaja aktéri rozhovoru.
S odstupom týždňa je známe, ako sa príspevok šíril medzi užívateľmi sociálnych sietí, aj to, že rýchlosť šírenia bola v prvých hodinách enormná. „Rozhodne išlo o najvirálnejší jednotlivý kus v rámci celej kampane, ktorý priživoval