Denník N

Holandská europoslankyňa: Socialisti mali už dávno vylúčiť Smer. My sa zase musíme zbaviť Babiša

Holandská europoslankyňa Sophie in ’t Veld. Foto - Facebook
Holandská europoslankyňa Sophie in ’t Veld. Foto – Facebook

Europoslankyňu prekvapuje, že frakcia socialistov doteraz nevylúčila zo svojich radov Smer. S jeho vyhláseniami a činmi má množstvo socialistov problém, hovorí pre Denník N holandská europoslankyňa Sophie in ’t Veld.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovensko spoznala bližšie až po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v roku 2018. Holandská europoslankyňa Sophie in ’t Veld viedla delegáciu Európskeho parlamentu, ktorá skúmala, či je Slovensko právnym štátom.

Stretla sa aj s Robertom Ficom a ďalšími špičkami vtedy vládneho Smeru, ktorý ju neskôr označil za „holandskú fešandu z Bruselu“ a odporučil jej, aby si „dala džointa“. Peter Pellegrini jej v roku 2019 odkázal aby „si zbalila kufre aj so svojimi kumpánmi“.

Z výsledkov volieb na Slovensku má in ’t Veld zmiešané pocity a naznačuje, že ak by Slovensku opäť vládol Smer, môže to byť problém pre celú Európu. „Mám obavy aj z toho, čo vyhlasuje pán Fico v prípade Ukrajiny, že jej chce zastaviť pomoc. Som z toho šokovaná. Vojenská pomoc Ukrajine predsa nie je len otázkou Slovenska, ale aj otázkou našej spoločnej bezpečnosti a budúcnosti,“ hovorí europoslankyňa.

V rozhovore sa dočítate:

  • čo hovorí na výsledky volieb na Slovensku;
  • prečo ju Fico šokoval;
  • prečo by mali socialisti vylúčiť Smer z frakcie v Európskom parlamente;
  • prečo by, naopak, mala jej frakcia Renew Europe vylúčiť Babiša.

Prekvapilo vás niečo na týchto parlamentných voľbách na Slovensku?

Asi vás neprekvapí, že mám obavy z víťazstva niekoho, kto verejne útočí na Ukrajinu, viac-menej podporuje Rusko a útočí na vašu prezidentku. Nechcem sa však miešať do rozhodnutia vašich voličov, je to na vás, akú vládu si zvolíte. No pevne dúfam, že to bude vláda, ktorá ponechá Slovensko v srdci Európy.

Ste členkou odlišnej frakcie ako víťazný Smer, takže vaša kritika je prirodzená. Ale s Ficom máte aj osobnú skúsenosť, stretli ste sa už viackrát, keď ste za Európsky parlament pravidelne na Slovensku monitorovali stav právneho štátu po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vyzerá to tak, že Fico by mohol zostaviť vládu. Čoho by ste sa najviac obávali, ak by opäť stál na čele tejto krajiny ako premiér?

Či už bude vládu viesť pán Fico, alebo niekto iný, niektoré veci zostávajú rovnaké. V prvom rade treba zaistiť spravodlivosť, a to úplnú spravodlivosť, ktorá sa týka všetkých pochybení z minulosti. Zdôrazňujem, že všetkých. Niektoré z nich sa už podarilo dotiahnuť, ale vieme, že tu boli aj dva prípady týkajúce sa pána Fica a pána Kaliňáka, ktoré pozastavil generálny prokurátor. Hovorím o paragrafe 363, ktorý je problematický. Keď sme sem prišli v decembri po tragickej vražde v Teplárni, ako delegácia Európskeho parlamentu sme vyjadrili v tejto veci obavy.

Zdôrazním však ešte jednu vec, na ktorú sa často zabúda. Robert Fico musel odstúpiť po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. A aj korupcia a zločiny, ktoré odhalil novinár Ján Kuciak a aj iní ľudia, potom vrhli tieň na vlády Roberta Fica. Korupcia nie je v tomto prípade problémom pre Európu, je to problém všetkých Slovákov, oni na ňu doplácajú. Je predsa v ich záujme, aby nemali korupčnú vládu. Chápem, že mnoho Slovákov má teraz ekonomické problémy, ale tie sa predsa nevyriešia tým, že budú mať korupčnú vládu, skôr naopak.

Prezident Andrej Kiska prijal delegáciu poslancov Európskeho parlamentu po vražde Jána Kuciaka 8. marca 2018. Sophie in ‚t Veld sedí vpravo na konci stola. Foto – TASR

Musím otvorene povedať, že mám obavy aj z toho, čo vyhlasuje pán Fico

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Robert Fico

Voľby 2023

Vražda Jána Kuciaka

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie