Denník N

Homosexuálne správanie sa mnohým cicavcom vyvinulo na utuženie pút a redukciu konfliktov, naznačuje štúdia

Ilustračné foto – Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Vedci skúmali evolučný pôvod homosexuálneho správania cicavcov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Homosexuálne správanie nie je vlastné iba človeku, pretože sa pozorovalo pri viac ako 1 500 živočíšnych druhoch vrátane cvrčkov, delfínov alebo šimpanzov bonobo.

Záznamy o ňom sú z divokej prírody i zo zajatia a je typické pre samcov aj samice.

Z evolučného hľadiska predstavuje hádanku: ak v evolúcii ide o prežitie a rozmnoženie, ako mohlo vzniknúť a rozšíriť sa správanie, ktoré nevedie k stvoreniu vlastného potomstva?

Podľa autorov štúdie z Nature Communications z tohto týždňa sa homosexuálne správanie objavilo medzi cicavcami viackrát nezávisle od seba ako nástroj na utuženie sociálnych pút a zmiernenie konfliktov.

Ak sexuálne správanie plní aj takúto úlohu (ani ľudia nemajú sex iba preto, aby mali deti), biologické pohlavie sexuálneho partnera nie je to podstatné. V tej danej chvíli je dôležitejšie to, že došlo k uzmiereniu po konflikte alebo sa posilnili pozitívne sociálne putá.

Overovali dve hypotézy

V novom výskume vedci nesledovali zvieratá vo voľnej prírode a namiesto toho vytvorili z dostupnej literatúry databázu o homosexuálnom správaní cicavcov.

Takto zistili, že homosexuálne správanie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Prírodné vedy

Veda

Teraz najčítanejšie