Denník N

Calzona znovu prekvapil. Z dvoch nováčikov má jeden 17 rokov, druhý v máji prekonal zápal mozgu

Francesco Calzona. Foto - TASR/Pavel Neubauer
Francesco Calzona. Foto – TASR/Pavel Neubauer

Tréner nominoval na zápasy v Portugalsku a Luxembursku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pri nomináciách Francesca Calzonu sme si zvykli na prekvapenia. Zatiaľ pri zverejnení každej sme v nej našli minimálne jedno vyslovene neočakávané meno. V prípade nominácie na dva októbrové zápasy sú v nej až dve nečakané mená.

Ide o Lea Sauera a Dominika Hollého. Prvý z nich má len 17 rokov, ale už pôsobí vo Feyenoorde Rotterdam. Druhý, 19-ročný Hollý, je hráčom AS Trenčín. V oboch prípadoch Calzona potvrdil, že sa nebojí dať priestor mladým, neodskúšaným hráčom.

Nedá sa čakať, že Sauer alebo Hollý budú ťahúňmi reprezentácie už v zápasoch proti Portugalsku a Luxembursku. Calzona mladíkov zaraďuje do národného tímu pozvoľna, aby sa najprv zoznámili s prostredím, tréningovým procesom a herným štýlom.

Výhľadovo je to od 54-ročného talianskeho trénera výborný ťah.

Calzonovo vysvetlenie

Leo Sauer je odchovancom bratislavského Slovana. Už ako 12-ročný však odišiel do MŠK Žilina, kde videl väčšiu šancu na presadenie sa v prvom tíme. V ňom si napokon nezahral ani jeden súťažný zápas.

Vlani v lete Lea Sauera angažoval známy holandský klub Feyenoord Rotterdam. Najprv na hosťovanie, ktoré sa postupne zmenilo na trvalý prestup. Vedenie Žiliny pritom nebolo stotožnené s týmto transferom. Chcelo si Sauera udržať a pustiť ho do zahraničia vo vyspelejšom veku a za lepšie peniaze.

Sauer sa však rozhodol odísť a rozvíjať svoj talent v prestížnej akadémii Feyenoordu. Klub ho angažoval s úmyslom zaradiť ho do tímu do 18 rokov, on však okamžite naskočil do „dvadsaťjednotky“ a postupne sa prebojoval až do A-mužstva.

Napriek tomu, že dospelosť dovŕši až v decembri, pravidelne trénuje s áčkom Feyenoordu, za ktorý už nastúpil v troch ligových zápasoch a na pár minút aj v Lige majstrov proti Celticu. V holandskej Eredivisii dal dokonca gól proti Sparte Rotterdam.

Aktuálne sa Leo Sauer dostal premiérovo do mužskej reprezentácie. Pritom by mohol ešte hrať aj v mládežníckych kategóriách. Calzona na tlačovej konferencii vysvetlil, prečo povolal talentovaného krídelníka.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie