Denník N

Ako čítať futbal: Hancka čaká veľký prestup. Dáta ukazujú, v čom je lepší ako 90-miliónový Gvardiol

Radosť Dávida Hancka po strelení gólu Atleticu Madrid v Lige majstrov. Foto – TASR/AP
Radosť Dávida Hancka po strelení gólu Atleticu Madrid v Lige majstrov. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Vo futbale existujú trendy podobne ako v móde. Ak niekto nosí konkrétnu topánku, stane sa populárnou,“ cituje The Athletic Joãa Nuna Fonsecu, bývalého spolupracovníka Pepa Guardiolu.

Pochopiteľne, musí ju nosiť niekto úspešný a vo futbale sa takouto „topánkou“ stali ľavonohí stopéri.

Špičkoví tréneri najlepších klubov sa bez hráča s takýmto profilom už nezaobídu a sú zaňho ochotní platiť prémiové ceny.

V súčasnom futbale obrancovia oveľa viac ako v minulosti čelia presingu súpera, a preto je veľmi dôležité, ako rozohrávajú. A ak je na poste ľavého stopéra ľavák, na prihrávku ľavému obrancovi má lepší uhol než pravák, čím súperovi sťažuje presing – trajektória prihrávky ľaváka smeruje preč od napádajúceho hráča, kým pri pravákovi na ľavej strane smeruje k napádajúcemu hráčovi.

Optimálne je, ak takýto futbalista zvláda aj pozíciu ľavého obrancu.

Kvalitných ľavonohých stopérov je na trhu obmedzené množstvo a jedným z nich je 25-ročný Slovák Dávid Hancko.

Ak sa mu vyhnú zranenia či veľký pokles formy, v najbližšom roku by ho mal čakať veľký prestup z Feyenoordu do niektorej z piatich najlepších líg.

Inflácia pri cenách ľavonohých stopérov môže z Hancka dokonca spraviť najdrahšieho slovenského futbalistu v histórii.

Ako čítať futbal je nová rubrika, v ktorej sa pozeráme na futbal cez dáta. Texty v tejto rubrike vznikajú v spolupráci s analytikom Marekom Kabátom, ktorý pracuje pre dátovú spoločnosť StatsBomb.

V prvom texte

  • sa pozrieme na to, ako stúpla hodnota ľavonohých stopérov, a na dátach si ukážeme, v čom je Hancko extratrieda v klube aj v reprezentácii;
  • Hancka porovnáme s Joškom Gvardiolom z Manchestru City či Lisandrom Martínezom z Manchestru United;
  • ukážeme si, že kým pre Francesca Calzonu je Hancko v defenzíve dôležitý, v ofenzíve je preňho absolútne kľúčový, až nenahraditeľný.

Do roka je ideálny čas na veľký prestup

Keď prišiel Mikel Arteta do Arsenalu, hovoril, že ľavonohý stopér je preňho prioritou, a klub mu pred tromi rokmi za 26 miliónov kúpil Brazílčana Gabriela z Lille.

Spätne sa zdá, že šlo o skvelý nákup, pretože ceny za ľavonohých stopérov medzičasom vyleteli oveľa vyššie.

Vlani v lete sa na tomto poste posilňovali Manchester United (Lisandro Martínez za 57 miliónov), Newcastle (Sven Botman za 37 miliónov) aj Chelsea (Benoît Badiashile za 38 miliónov plus dlhodobá zmluva pre odchovanca Leviho Colwilla).

Chelsea ešte predtým kúpila z Brightonu za 71 miliónov Marca Cucurellu. Paul Barber z Brightonu vysvetľoval, že práve Cucurellova schopnosť hrať – tak ako Hancko – na postoch stopéra aj ľavého obrancu zdvihla jeho cenu. Španiel sa však v Chelsea stále neprepracoval do základnej zostavy. Naposledy na pravom kraji obrany suploval zraneného Reeca Jamesa a potrestaného Mala Gusta.

A napokon prišlo leto 2023, počas ktorého Manchester City zaplatil Lipsku za Joška Gvardiola 90 miliónov eur. Stal sa najdrahším obrancom v dejinách a tak ako Hancko je ľavonohý stopér.

Slovák aj z dátového porovnania s Gvardiolom vychádza veľmi dobre.

V minulej sezóne boli obaja podobne silní na lopte, ale Hancko k tomu pridal:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ako čítať futbal

Futbal

futbalová reprezentácia

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie