Denník N

Bývalý podpredseda Smeru Maďarič: Pellegrini chce byť predovšetkým premiérom (+video)

Marek Maďarič. Foto N - Tomáš Benedikovič
Marek Maďarič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Peter Pellegrini je ambiciózny človek, čo môže byť faktor pri jeho rozhodovaní o novej koalícii. Mne sa zdá, že túži byť dvojnásobným premiérom, vraví exminister kultúry Marek Maďarič.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Marek Maďarič (57) je bývalý podpredseda Smeru a minister kultúry vo všetkých troch Ficových vládach. So stranou sa rozišiel v roku 2018 po vražde novinára Jána Kuciaka. Dnes pôsobí ako scenárista a komentátor konzervatívneho denníka Štandard. V rozhovore hovorí:

  • čo môže rozhodnúť o koalícii Smeru, Hlasu a SNS;
  • že Petra Pellegriniho môže ovplyvniť túžba po funkcii;
  • že klub SNS ukočíruje skôr Fico ako Andrej Danko;
  • ako sa bude Fico správať v novej vláde k médiám.

Keď sme sa zhovárali naposledy, pripomenul som vám váš posledný komentár, ktorý vám v Denníku N vyšiel ešte v roku 2020. Mal titulok „Matovič vracia Smer do hry“ a pokračoval: „Ak to bude ďalej takto pokračovať, Robert Fico bude v očiach mnohých voličov napokon rehabilitovaný.“ Fico napokon naozaj vyhral voľby – ale môže za to len Matovič?

Myslím si, že nie, aj keď má na tom svoj podiel. Niektorí komentátori píšu, že Ficovi prestrel červený koberec, ale Igor Matovič svojím chaotickým vládnutím prestrel červený koberec aj iným. Aj Pellegrinimu, aj Progresívnemu Slovensku. Návrat Fica spočíva aj v iných veciach.

Ktoré to sú?

Ako jediný relevantný hráč uchopil dve témy, ktoré boli na Slovensku hĺbkovo prežívané. Prvou bola pandémia, kde zaujal prekvapujúco rebelský postoj, keď povedal, že sa nedá zaočkovať. Jeho pozícia – nenúťme ľudí do očkovania, nech sa slobodne rozhodnú – zohrávala úlohu v tom, že určitá časť ľudí sa k nemu začala vracať.

Druhá téma bola ktorá?

Postoj k vojne na Ukrajine, kde jediný z relevantných hráčov uchopil veci tak, ako ich chcela vidieť a počuť veľká časť populácie. Návrat Fica nie je len slabosťou Igora Matoviča, ale aj – z jeho hľadiska – neomylný politický inštinkt uchopiť dôležité témy originálnym spôsobom.

Práve pri pozíciách v týchto témach by som bol k Ficovi dosť kritický.

Veď ja som im ani nedal hodnotové znamienka. Len odpovedám na otázku, čo Fica vrátilo do hry.

Video: Rozhovor s Marekom Maďaričom
(autori: Martina Koník, Dušan Mikušovič)

Ako hodnotenie faktu to sedí. Mnohí sa potom asi pýtajú, či tieto jeho pozície boli cynickým kalkulom alebo im veril. Vy Roberta Fica poznáte, a tak na to možno viete odpovedať lepšie ako niekto iný.

Pandémia bola obdobím, keď Smer začal preferenčne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

KDH

Marek Maďarič

Peter Pellegrini

Progresívne Slovensko

Robert Fico

Smer

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie