Denník N

Atmosféra dobrá, ale divočina. Večer, keď sa lúskali semienka a Spartak potrápil Fenerbahce (reportáž)

Choreografia fanúšikov Spartaka. Foto - TASR
Choreografia fanúšikov Spartaka. Foto – TASR

Futbalisti Spartaka Trnava prehrali vo štvrtkovom zápase Európskej konferenčnej ligy doma s Fenerbahce Istanbul 1:2.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Trnave žijem desať rokov a poznám ju ako živý priestor s dvomi odlišnými tvárami.

Prvou je mesto s jeho príjemným komunitným životom. S dobrou kultúrou, so športoviskami, s chutným jedlom a prepojenými cyklotrasami, ktoré ho za tie roky zásadne zmenili. K lepšiemu.

Druhou je futbalový Spartak, klub s oddanými fanúšikmi. Ako kameraman klubovej televízie som s ním zažil majstrovskú sezónu 2017/18, pamätám si aj posledné dve víťazstvá (a oslavy) v Slovenskom pohári nad Slovanom.

Fanúšikovia? Občas sú medzi nimi problémoví jedinci známi z televízie, ale hlavne priatelia, známi a rodiny s deťmi.

Keď s červeno-čiernymi šálmi obsadia terasy na pešej pri námestí, vedzte, že čoskoro sa začne zápas.

Alebo keď sa decká na ihrisku provokujú, že posledný za čiarou je slovanista. To tiež viete, že ste v Trnave, kde klub znamená veľa a hráči to majú v sebe odmala.

Veď tréner Michal Gašparík je Trnavčan a takisto kapitán Martin Mikovič či ďalší líder kabíny Roman Procházka. Vzťah medzi klubom, hráčmi a fanúšikmi je tu kľúčový.

Aj vo štvrtok sa už vyše dvoch hodín pred zápasom s Fenerbahce zbiehali do lievika stovky fanúšikov z celého mesta. Dedovia, otcovia, ženy aj deti, ktoré už tradične lúskajú semienka zakúpené v stánku pred štadiónom.

Áno, pár minút v dave pred vstupnými bránami ponúka pestré príbehy.

Starší usrkávajú z piva a sú v dobrej nálade. Občas počuť trnavské pokriky blízko sochy legendárneho futbalistu Antona Malatinského, ktorá tu občas pôsobí ako orientačný bod, ak hľadáte známeho v dave.

Len pár metrov od nej postáva asi 30 kukláčov. Nasadzujú si rukavice a prilby, jeden už preventívne drží obušok, druhý vytiahne telefón a odfotí kolegov v uniformách.

Opatrne – a nie príliš blízko – k nim pristúpi starší pán s malou kamerou a nakrúca panorámu. Nakrúti, sklopí displej a stráca sa v dave.

Riadne podgurážený chlap si to namieri k stromu, aby sa vymočil, no zatacká sa a skončí v kríku. Kamarát prichádza na pomoc, zdá sa, že je v poriadku.

„Atmoška dobrá, ale divočina,“ vraví pani známemu, ktorý kráča oproti. O zápas nemá záujem, len vetrá psa, prechádza okolo a vidí davy, svetlá policajných aut a uzavreté ulice.

Na európsky večer tu čakali päť rokov.

A čakal naň aj vypredaný vyše 17-tisícový štadión, na ktorom je podľa spartakovcov možné všetko. Tak ako v uliciach Trnavy.

Bývalý futbalista Martin Škrtel sa fotí s členom realizačného tímu Fenerbahce pred zápasom. Foto -TASR

Do play-off a ešte ďalej

Gašparíkov plán proti veľkému favoritovi bol jasný: nabudiť hráčov, dobre brániť, rýchlo sa presúvať, hrať agresívne a ohroziť Fenerbahce pri protiútokoch.

Prvý bod vyšiel. Ultras si pripravili optimistický transparent s popisom: To the Play-off and Beyond – Spartak Story, do play-off a ešte ďalej – príbeh Spartaka. Išlo o narážku na animovaný film Príbeh hračiek (Toy Story) a citát jednej z postáv, Buzza Lightyear: Do nekonečna a ešte ďalej! Lightyear je zvyšným hračkám na smiech, kým zistí, že je len hračkou a nie vesmírnym jazdcom, snáď to v prípade Trnavy nebude podobné.

Zaplnené tribúny, na ktorých nechýbal ani Martin Škrtel (hral za oba kluby), vytvorili výbornú atmosféru, ktorá okrem hráčov strhla aj esbéeskárku pár metrov od nás. Tá si najmä v prvom polčase pohmkávala a podupkávala rytmy fanúšikovských chorálov.

Lenže ona aj diváci videli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska konferenčná liga

Futbal

Trnava

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie