Denník N

Cez historickú dlažbu rozprávajú príbehy starej Bratislavy. Nahliadli sme takmer do každej brány, hovoria autori

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Historička Julia Itin a fotograf z profilu beautifulbratislava Štefan Cipár tri roky mapovali bratislavské dlažby a obklady. Výsledok krátko pred Vianocami vyjde knižne.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Historička Julia Itin sa narodila v ukrajinskej Odese, no väčšinu života strávila v Nemecku. Neskôr sa za dnes už manželom Kanaďanom presťahovala do Bratislavy, ktorá sa stala ich spoločným domovom.

„Bola som na materskej a moje deti vstávali veľmi skoro, niekedy som s nimi bola vonku už o štvrtej ráno. Obdivovala som Bratislavu a chcela som o stavbách v centre mesta aj niečo zistiť. Bola som prekvapená, že tých informácií bolo veľmi málo až žiadne,“ spomína Julia na začiatky mapovania starej Bratislavy.

Keď potom mala čas, zašla do archívov a pozerala si staré adresáre, z ktorých sa dá zistiť, kto kde býval pred sto rokmi alebo aj skôr.

„Bolo pre mňa veľmi zaujímavé všímať si tú diskontinuitu obyvateľstva. Česi, Maďari a Židia boli vysťahovaní, nezostal tu takmer nikto, kto by mal spomienky. Tie domy tu každý pozná, tvoria architektúru Bratislavy, no skoro nič o nich nevieme. Bola by škoda, ak by sa o tom nevedelo,“ hovorí Julia.

Postupne sa pustila do výskumu, ktorý ju spojil so Štefanom Cipárom. Autor populárneho instagramového profilu beautifulbratislava fotografuje hlavné mesto, popularizuje architektúru a prináša pohľady na miesta, kam sa bežný človek nedostane.

„Náš prvotný kontakt bol cez Instagram. Zverejnil som fotky z domu, kde sa v parteri nachádza lekáreň u Salvatora. Julia mi napísala, že dlažba, ktorá sa tam nachádza, bola aj na Titanicu a vyrobila ju spoločnosť Villeroy & Boch. Nakoniec sa ukázalo, že výrobcom je RAKO, ale vzor je identický,“ spomína Štefan.

Gunduličova ulica. Foto – Štefan Cipár
Štefánikova ulica. Foto – Štefan Cipár
Štefánikova ulica. Foto – Štefan Cipár

Namiesto interiérov dlažby a obklady

Julia a Štefan potom spolupracovali na niekoľkých menších projektoch. Navzájom sa zavolali do zopár domov, až Julia prišla s nápadom, či by spolu nespravili knihu o interiéroch a príbehoch starej Bratislavy, ktorá sa však v krátkom čase zmenila na knihu o historickej dlažbe a obkladoch.

„Veľmi rýchlo sme zistili, že dlažba spája všetky tie domy a nachádza sa takmer v každom z nich. Niekde je aj obklad, ktorý sme sa rozhodli do knihy tiež zahrnúť. V bytoch dnes už málokedy nájdete niečo pôvodné, je to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Bratislava

História

Pekné veci

Bývanie a záhrada, Kultúra

Teraz najčítanejšie