Denník N

V Krupine Huliak prekrúžkoval aj Danka: Obchvat nám sľubujú už 50 rokov a nemocnica je taká, že radšej nechcete ochorieť

Krupina. Foto N - Vladimír Šimíček
Krupina. Foto N – Vladimír Šimíček

Povolebná reportáž z okresu Krupina, kde Republika čakala prebratie voličov Kotlebu, napokon tam však uspeli Smer a kandidáti SNS.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prečo v okrese Krupina historicky volili HSĽS, komunistov, potom HZDS, dlho tam víťazil Smer a stal sa aj baštou kotlebovcov? A prečo by podľa výsledkov tohto okresu teraz mohli mať Smer, Hlas a SNS spolu aj ústavnú väčšinu a v parlamente by bola ešte aj Republika?

Prečo celoslovensky donedávna nie veľmi známy konšpirátor a predstaviteľ poľovníckej lobby Rudolf Huliak, predseda Národnej koalície, kandidujúci so svojimi ľuďmi za SNS, prekrúžkoval v krupinskom regióne aj predsedu SNS Andreja Danka?

Politický a kultúrny geograf Tibor Madleňák z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici hovorí o historickej politickej tradícii smerom k silným autoritárskym vodcom.

Niekoľko dní po voľbách sme sa boli pozrieť v Krupine a v okolí a rozprávali sme sa s ľuďmi, čo také významné sa tam zmenilo, že po víťazstve OĽaNO v roku 2020 tam tentokrát vyhral Smer a že tam SNS priamo v meste strojnásobila svoje zisky spred troch rokov a získala takmer desať percent – zrejme na úkor ĽSNS.

Pevnosť Bzovík neďaleko Krupiny. Foto – TASR

Zabudnutý Bzovík a Krupina

Bzovík s takmer 1150 obyvateľmi leží len približne päť kilometrov nad osemtisícovou okresnou Krupinou. Cestu lesom lemujú zhrdzavené zvodidlá, ktoré by nezachránili ani cyklistu, pretože po väčšine dĺžky sú odtrhnuté a ležia na zemi.

Kde tu majú krčmu, kde by sa dalo najesť? „Krčma je tu za cestou,“ ukazuje miestna mladá žena stavbu s modrými plachtami. „Ale varia až v Krupine.“

Toto platí nielen pre Bzovík, ale pre celé okolie. Keď sa o približne trištvrte hodinu v zásade na čokoľvek pýtame v Krupine, odpoveď je podobná – ak niečo potrebujete, choďte radšej niekam inam.

Obchvat tu sľubovali už komunisti, dodnes nie je. Z niekedy ukážkovej krupinskej nemocnice zostalo len torzo a domáci hovoria, že tu „radšej neochorieť“.

„Detská pohotovosť v Krupine nie je a za ďalšími lekármi cestujeme do Zvolena,“ hovorí mladá žena a podobne hovorí aj sedemdesiatnik pri miestnom supermarkete.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie